A A+ A++

Liczba wyświetleń: 816

O co tak naprawdę chodziło Jezusowi z Nazaretu?

Pamiętasz te słowa dobrze. Jeśli chodzisz czasem do kościoła, słyszałaś je nieraz, ale pewnie – jak większość wyrwanych z kontekstu czytań – nie umiesz pokojarzyć. Tak właśnie miało być. Im – kimkolwiek „oni” są – zależy na tym, żebyś nie kojarzyła. W kościele chodzi o to, żeby treści religijne wszczepiane w dzieciństwie, oderwały się od głównego nurtu twego życia wewnętrznego i zaczęły samodzielnie funkcjonować jako treści odszczepione, poddane dysocjacji i rozdzielone. Oni chcą, żebyś niczego nie rozumiała, nie kojarzyła.

Nauka? Oczywiście, ale na pamięć. Bez zrozumienia, bez kontekstów, bez aspektów historycznych, automatycznie i bez twojej własnej refleksji. Piszący te słowa już rozumie, bo sam to przeszedł.

Rozkojarzenie i podatność osobista na nadpodaż spamu, dystraktorów i wszelkiego sterowania uwagą społeczną – były jego chlebem powszednim. Ale z każdego snu, nawet koszmarnego, trzeba się przebudzić. I to bywa trudne, lubimy się wylegiwać, ogólnie nasze umysły działają na „wolnym ogniu” i z rzadka zaprzęgamy je do solidnej roboty.

Prawda, ile kosztuje myślenie? A co dopiero coraz częstsze nadmyślenie (overthinking), które pozbawia nas energii witalnej i sprawia, że kompletnie zagubieni w pozbawionych porządku i hierarchii ważności sprawach, zapominamy, że mniej znaczy więcej. A to znaczy, że im więcej chcemy, tym mniej mamy. Im więcej dajesz, tym więcej otrzymasz. Prawo wzajemności.

Jezus powiedział jedną ważną rzecz w scenie w domu Marii i Marty: „Trzeba mało, albo tylko jednego”. Raczej chodziło mu o jedno – „Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”. Superlatyw, czyli przymiotniki w stopniu najwyższym, nie mogą być w liczbie mnogiej. Nie jest logiczne powiedzieć: „Ferrari to najlepsze samochody na świecie”. Logicznie istnieje na świecie tylko jedna marka najlepszego samochodu. Podobnie jest ze wszystkim innym.

Jezus mówi o „najlepszej cząstce”, czyli ma na myśli jedną rzecz. Jaką? Maria, siedząc u jego stóp (gest uwielbienia, pokory i adoracji), uważnie słuchała. Mówi się wiele o uważności. Trzeba by zacząć nie od tej mentalnej, lecz percepcyjnej.

Czy umiemy jeszcze obserwować? Nie gapić się błędnym wzrokiem w docierające zewsząd bodźce wizualne, ale wpatrywać się w coś, jak w dzieło sztuki, z podziwem, zachwytem i zdumieniem. Czy umiemy uważnie słuchać? Dotykać, smakować i wąchać? Czy nie powinniśmy zacząć od jednego i tym się kierować?

Wielozadaniowość nie jest możliwa do całkowitego zniesienia. Zawsze ludzie byli pochłonięci każdego dnia wieloma sprawami. Głupie rady coachów typu „rób całe życie jedną rzecz” świadczą o nieporozumieniu. Dziś kończy się czas specjalistów – nadchodzą czasy „generalistów”, czyli ktoś, zrobiwszy klientowi grafikę, weźmie się za napisanie reklamy innemu, a na koniec sprzeda parę własnych beatów w serwisie streamingowym.

Oczywiście, specjaliści nie znikną, tylko przekroczą próg „nadspecjalizacji”, gdzie będą całkowicie osamotnieni, bo zawsze nisza oznacza samotne badania czy tworzenie. Ale wygrywać będą generaliści – szybko potrafiący się przełączać. Taki płodozmian.

Trójpolówka. Słowo-obraz-dźwięk. Które z nich jest najważniejsze? Jedno. Logos, czyli rozum. Krytyczne myślenie, płynięcie pod prąd. Dziś wyznawanie teorii spiskowych nie jest aktem odwagi, podobnie jak przyklaskiwanie Kościołowi. Aktem odwagi jest zachowanie rozumu i krytycyzmu wobec teorii spiskowych, religii i w ogóle zachowanie swego zdania w ważnych sprawach życia.

Zostawiam cię z tym pytaniem: czym jest twoje „jedno”? Czym jest to „coś”. Jeśli będziesz próbowała robić wszystko, w dodatku naraz, nic z tego nie wyjdzie. W życiu ani nie jest tak, że chodzi o wszystko, ani o nic, że nic nie warto, wszystko jest bez sensu i tak dalej. W życiu chodzi o to „coś”. Każda z was musi to odnaleźć. I każdy z nas.

Autorstwo: Rafał Sulikowski
Źródło: WolneMedia.net

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZa cyberataki na Polskę odpowiadają rosyjskie grupy stworzone przez GRU. „Woda, prąd i kanalizacja przestałyby działać”
Następny artykułZmiany zaczęła od siebie. Dla dobra planety i wszystkich jej mieszkańców