Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Treści promowane podczas wiosennej manifestacji w mieście trafiły na podatny grunt:
Laura Brzeska: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to jest organizacja ogólnopolska i to się wzięło z organizacji międzynarodowej, która się nazywa Fridays for Future. U nas jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, od działa w kilku miastach, w większości tak naprawdę, bo teraz już nawet w tych mniejszych miastach powstają właśnie grupy lokalne. No ale wszyscy działamy ogólnopolsko, raczej się skupiamy właśnie na promowaniu działań dla klimatu. Skupialiśmy się na tym, żeby raczej nie docierać bardziej do polityków, tylko do ludzi, żeby ludzie się skupili na tym.
Mówi Laura Brzeska z Liceum Norwida, należąca do lokalnej grupy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Ze swoimi pomysłami odnośnie do ochrony wody, powietrza, dbałości o zieleń i niwelowania smogu, chcą docierać do jak największej grupy mieszkańców. Swoje postulaty przedstawiają też włodarzom Częstochowy:
Kamil Smugowski: Narzędzie wywarcia nacisku, jakiegoś parcia na to, żeby jednak trochę zadbać też o ten klimat, bo to jest ważna sprawa.
Radio Jura: Jak duża to jest grupa w Częstochowie?
Laura Brzeska: Około piętnastu osób, które działają cały czas, wszystkie szkoły tak naprawdę i też ludzie, którzy już dawno skończyli szkołę i dorosłe osoby, które pracują. No właśnie się zaczyna tak od szkół, potem idzie już tylko wzwyż.
Radio Jura: Młodzieży zależy bardziej niż dorosłym- jak to oceniacie?
Kamil Smugowski: Na pewno młodzieży zależy na tym temacie nieco bardziej, no bo będziemy żyli w późniejszych czasach, kiedy katastrofa klimatyczna dotknie już nas trochę mocniej.
Z Laurą Brzeską i Kamilem Smugowskim z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Częstochowie rozmawiał Mariusz Osyra.
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS