Sprzedaż firmy jednoosobowej jest możliwa wyłącznie po podjęciu działań przygotowawczych. Wynika to z tego, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie stanowi podmiotu z własną osobowością prawną. Majątek firmy należy do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W większości przypadków, w celu sprzedaży firmy, konieczne jest wyodrębnienie przedsiębiorstwa.
W praktyce, sprzedaż firmy jednoosobowej, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej, dokonuje się na cztery następujące sposoby:
- sprzedaż przedsiębiorstwa,
- sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
- przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę i zbycie jej udziałów,
- sprzedaż poszczególnych składników majątku firmy wraz ze spłatą jej zobowiązań.
Na moim blogu zamieściłem wiele tekstów poświęconych takim tematom jak sprzedaż firmy. Jeśli interesuje Cię temat sprzedaży firmy jednoosobowej to polecam lekturę tekstu, który zamieściłem pod adresem https://www.private-equity.pl/sprzedaz-dzialalnosci-gospodarczej-firmy-jednoosobowej/.
Sprzedaż firmy jednoosobowej poprzez sprzedaż przedsiębiorstwa
Sprzedaż firmy jednoosobowej w formie sprzedaży przedsiębiorstwa wymaga uprzedniego jego wydzielenia z całości majątku właściciela.
Według Kodeksu Cywilnego, przedsiębiorstwo to zespół powiązanych ze sobą składników majątku materialnego i niematerialnego oraz zobowiązań, którego celem jest prowadzenie działalności gospodarczej.
Można więc powiedzieć, że przedsiębiorstwo działa w ramach każdej firmy, przy czym jej forma prawna jest tu nieistotna. Oznacza to, że przedsiębiorstwo to wydzielony byt, który może funkcjonować w ten sam sposób w jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółce cywilnej, jak i spółce z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółce akcyjnej.
Sprzedaż przedsiębiorstwa w tej formie oznacza sprzedaż całości majątku firmy wraz z zobowiązaniami. Po takiej transakcji jednoosobowa działalność gospodarcza traci rację bytu.
Temat sprzedaży przedsiębiorstwa poruszyłem szerzej na moim blogu w tekście, który znajdziesz pod następującym adresem: https://www.private-equity.pl/sprzedaz-przedsiebiorstwa/.
Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa to sprzedaż pewnej części firmy jednoosobowej. Zorganizowana część przedsiębiorstwa to zespół powiązanych składników majątkowych i zobowiązań, który funkcjonuje w danej firmie w sposób niezależny. Taki organizm jest jednoznacznie wydzielony od pozostałych części przedsiębiorstwa.
Przykładowo, w ramach jednej firmy jednoosobowej może funkcjonować może działać hotel i stacja paliw. Oba segmenty biznesu działają całkowicie oddzielnie. Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa polega na sprzedaży jednego lub wielu segmentów biznesowych.
Warto zaznaczyć, że wiele firm posiada jeden główny segment biznesowy, a pozostała część biznesu ma charakter drugorzędny. Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czyli segmentu głównego, prowadzi w praktyce do bardzo znaczącego ograniczenia działalności biznesowej firmy jednoosobowej. Po dokonaniu transakcji sprzedaży, firma jednoosobowa może nadal funkcjonować, ale też może zostać zamknięta.
O sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa pisałem szerzej na moim blogu w tekście, który zamieściłem pod następującym adresem: https://www.private-equity.pl/sprzedaz-zorganizowanej-czesci-przedsiebiorstwa/.
Przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę z o.o. i sprzedaż jej udziałów
Sprzedaż firmy jednoosobowej poprzez wcześniejsze przekształcenie jej w spółkę kapitałową (np. spółkę z o.o.) wymaga wyodrębnienia przedsiębiorstwa na zasadzie podobnej jak przy sprzedaży przedsiębiorstwa. Po przeprowadzeniu wyodrębnienia przedsiębiorstwa, następnym krokiem jest przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę.
Alternatywnie, przekształcenia w spółkę z o.o. dokonuje się poprzez wniesienie takiego przedsiębiorstwa aportem do spółki, która została wcześniej założona przez właściciela firmy jednoosobowej. W wyniku takiej transakcji, właściciel firmy w zamian za aport otrzymuje udziały w nowo utworzonej spółce z o.o. Tym samym, jednoosobowa działalność gospodarcza zostaje pozbawiona jakiegokolwiek majątku, ale też i wszystkich lub części zobowiązań.
W ostatnim kroku, sprzedaż firmy jednoosobowej przeprowadza się w wyniku sprzedaży udziałów w spółce z o.o.
Sprzedaż firmy jednoosobowej poprzez sprzedaż jej majątku firmy
Sprzedaż firmy jednoosobowej poprzez sprzedaż poszczególnych składników jej majątku zazwyczaj kończy działalność firmy jednoosobowej. Wynika to z tego, że firma nie posiada żadnego majątku, aby prowadzić dotychczasową działalność. Możliwy jest jednak scenariusz, gdy nabywca majątku, w porozumieniu z stroną sprzedającą, kontynuuje wcześniejszą działalność.
Po uzyskaniu gotówki ze sprzedaży poszczególnych składników majątku firmy, właściciel firmy jednoosobowej dokonuje spłaty wszystkich zobowiązań firmy.
Autor: Mariusz Malec
Mariusz Malec to założyciel i zarządzający firmą doradczą Private Equity Consulting (https://www.private-equity.pl/). Prowadzi specjalistyczny blog. Firma wspiera przedsiębiorców w obszarze sprzedaży firmy, jej wyceny i pozyskiwania kapitału.
Artykuł sponsorowany