A A+ A++

Rozpoczął się okres wakacji, a wraz z nim wysokie temperatury. Podczas upałów wnętrze samochodu nagrzewa w ciągu kilkunastu minut nawet do temperatury 60°C. Przebywanie w takich warunkach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, zwłaszcza małych dzieci. Policjanci apelują, aby podczas upałów nigdy nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie, nawet na chwilę. Gdy zauważymy pozostawione w pojeździe dziecko lub zwierzę REAGUJMY!

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

Dzieci ani zwierząt nie wolno zostawiać samych w pojeździe, niezależnie od pory roku. W upalne dni nie jest usprawiedliwieniem pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w aucie zaparkowanym w cieniu, lub z uchyloną szybą. Jeśli wydaje nam się, że lekko uchylone szyby pomogą, to niestety jesteśmy w błędzie. Gdy na dworze panują upały, temperatura w rozgrzanym samochodzie wzrasta w bardzo szybkim tempie, potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu kilku minut. Brak cyrkulacji powietrza utrudnia swobodne oddychanie. Tylko nasza rozwaga może uchronić nasze pociechy i zwierzęta przed tragedią. Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzajmy, czy w aucie nie zostawiliśmy dziecka lub zwierzęcia.

Gdy zauważysz pozostawione w pojeździe dziecko lub zwierzę – REAGUJ!

  • W sytuacji, gdy odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy, zrób to niezwłocznie.Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe np. parking pod centrum handlowym – zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
  • Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod numer 997 lub 112, albo albo najbliższej jednostki Policji i poinformuj o zaistniałej sytuacji. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Gdy otrzymasz polecenie, aby dla ratowania życia wybić szybę w samochodzie – nie wahaj się. Jeżeli masz możliwość, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb. Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość, udokumentuj stan faktyczny za pomocą zdjęcia zrobionego telefonem lub zdobądź kontakt do świadków.

Zostawiając w kabinie auta dziecko, możemy odpowiadać za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za ten czyn może grozić kara do lat 3 pozbawienia wolności, jak stanowi artykuł 160 § 1 Kodeksu Karnego. Natomiast zgodnie z § 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHalina Pajka nagrodzona za zasługi dla kultury ludowej
Następny artykułDell zablokował awans osobom, które nie chciały wrócic do pracy stacjonarnej. Połowa i tak odmówiła powrotu do biur