A A+ A++

Cztery mobilne schrony oraz wsparcie medyczne i psychologiczne trafią do ukraińskich Sum oraz rejonu sumskiego. Dzięki zaangażowaniu Lublina mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta partnerskiego otrzymają pomoc o łącznej wartości blisko 2,5 mln zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Programu Polska Pomoc 2024.

– Sumy, miasto partnerskie Lublina, znajdują się w bezpośredniej bliskości frontu i są celem nieustannych ataków. Od początku wybuchu wojny, Lublin wielokrotnie przekazywał pomoc humanitarną dla mieszkanek i mieszkańców tego miasta. Jesteśmy w stałym kontakcie z kierownictwem Sum, a pozyskiwane informacje o najpilniejszych potrzebach w zakresie ochrony ludności zainspirowały nas do zainicjowania wspólnych projektów mających na celu wsparcie naszych ukraińskich partnerów. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Sum i rejonu sumskiego wkrótce trafią mobilne schrony oraz pomoc medyczna i psychologiczna – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.

Sumy, ukraińskie miasto położone 30 km od granicy państwowej z Rosją, jest miastem partnerskim Lublina od 2013 roku. Znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy, w obwodzie sumskim, który graniczy z trzema regionami Federacji Rosyjskiej: Kurskiem, Biełgorodem i Briańskiem. Sytuacja w tej części Ukrainy jest bardzo trudna. Zarówno miasto jak, i cały obwód są celem nieustannych ataków rosyjskich.

Dwa lubelskie projekty, w tym jeden przygotowywany przez Miasto Lublin, a drugi przy wsparciu miasta, uzyskały dofinansowanie o łącznej wartości około 2,5 mln zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Programu Polska Pomoc 2024. W ramach pierwszego z nich, realizowanego w partnerstwie z Radą Miasta Sumy, powstaną cztery mobilne schrony, które zostaną usytuowane w okolicy najbardziej uczęszczanych przystanków i miejsc publicznych w Sumach. Zakupione obiekty będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, w tym niepełnosprawnością ruchową. Ponadto w ramach działań uzupełniających prowadzone będą szkolenia, podczas których uczestniczki i uczestnicy nauczą się jak radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi oraz poznają techniki zwiększania odporności na stres, tak by w trudnej sytuacji być w stanie pomóc sobie i swoim sąsiadom.

Z kolei drugi dofinansowany projekt, realizowany z Miejskim Szpitalem Klinicznym św. Pantelejmona w Sumach oraz organizacją pozarządową „Centrum Partnerstwa i Zrównoważonego Rozwoju”, dotyczy wsparcia medycznego i psychologicznego dla mieszkanek i mieszkańców rejonu sumskiego, w którym przebywa około 140 tys. osób. W ramach projektu zaplanowano powołanie mobilnych zespołów medycznych i psychologicznych, które będą udzielać pomocy osobom mającym z różnych przyczyn trudności w korzystaniu z pomocy lekarskiej oraz badań laboratoryjnych w Sumach. Dotyczy to w szczególności osób starszych, z niepełnosprawnością, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, a także dzieci, które podczas działań wojennych doświadczają silnego stresu. Mobilne zespoły medyczne będą składać się z wykwalifikowanego personelu, m.in: lekarzy rodzinnych, kardiologów, endokrynologów, ratowników medycznych i pielęgniarek. Projekt przewiduje także zakup dwóch pojazdów – mobilnego laboratorium i mobilnego ambulatorium, które pozwolą na realizację zadania. Brak dostępu do opieki medycznej na terenach przygranicznych i trudno dostępnych jest obecnie jednym z priorytetowych problemów do rozwiązania. W rejonie sumskim aktualnie nie działa żaden mobilny zespół medyczny i psychologiczny, a połączenia komunikacji publicznej z tą częścią obwodu sumskiego zmniejszyły się w bieżącym roku trzykrotnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElden Ring otrzymał aktualizację, która znacząco poprawia wydajność Ray Tracingu. Różnica może sięgać aż 20%
Następny artykułProkuratura: jest akt oskarżenia przeciwko członkom tzw. „Grupy Wagnera”