A A+ A++

Na nowo rozgorzała dyskusja na temat działania placówek handlowych w niedziele. Kilka lat temu, wprowadzono niemal całkowity, z małymi wyjątkami, zakaz handlu, do czego przysłużyły się głównie związki zawodowe. Chodziło o to, aby pracownicy handlu nie byli zmuszani do pracy w te dni, ale mogli spędzać wolny czas z rodziną. Jednocześnie zapomniano o wszystkich tych, którym zakaz ten skomplikował życie. A także o tych, którzy muszą i tak  pracować w niedziele i święta.

Zakaz ten od samego początku budził moje zdziwienie. Wydawało mi się, że Polska jako kraj na dorobku, który nie ma zbyt wielu przewag konkurencyjnych nad bogatszymi sąsiadami, nie powinien sam rezygnować z takiej przewagi, jaką jest potrzeba bogacenia się i chęć ludzi do pracy. Nie mając ani zgromadzonych przez wieki nadwyżek kapitału, ani wielkich bogactw, ani najnowszych technologii, wydawało się, że warto wykorzystać ludzką przedsiębiorczość i to, że ludziom jeszcze się chce…

Zamiast zapewnić pracownikom w inny sposób prawo do odpowiednio długiego wypoczynku, postanowiono w ogóle zakazać w niedziele handlu. A więc nawet ci, którzy pracować chcieli, już tego robić nie mogli. To typowy przykład tego, jak wylać dziecko z kąpielą albo jak strzelić sobie w stopę. W ten sposób, w imię szczytnych celów i idei, tysiące ludzi, którzy chcieli pracować, a jednocześnie przynosić korzyści dla całej gospodarki, zostało zmuszonych do tego, aby siedzieć, nic nie robić i zbijać bąki…

Zakaz handlu w niedzielę, jak każdy zakaz, obecnie wydaje się jeszcze bardziej absurdalny. W momencie, kiedy bezrobocie spadło do minimalnego poziomu i coraz częściej wręcz brakuje ludzi do pracy,  jego utrzymywanie wydaje się całkowicie niepotrzebne. Pracownicy nie powinni się bać, że pracodawca ich zwolni, jeśli nie będą chcieli pracować w niedzielę. Szybko zatrudni ich ktoś inny.

Przede wszystkim jednak, po co ludzi do czegokolwiek zmuszać albo zakazywać. Czy nie mądrzej  dać więcej swobody. Niech wypoczywają ci, którzy chcą, a ci którzy nie chcą, niech pracują…

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie na Obchody 380-lecia Praw Miejskich Szlichtyngowy
Następny artykuł[Akt Prawny] zarządzenie nr 40/2024 Burmistrza Miasta Mrągowa z dnia 21 maja 2024 r. w sprawie zmiany zakresu zadań Sekretarza Miasta Mrągowo