A A+ A++

Liczba wyświetleń: 1727

Kolejna „kontrowersyjna” wystawa pojawiła się na wrocławskich ulicach. Tym razem uderza w polskich mundurowych.

Przypomnijmy, że w kwietniu media społecznościowe obiegły zdjęcia z wrocławskiej galerii ulicznej przy Szewskiej. Wywołała ona falę oburzenia, ponieważ nietrudno było się tam dopatrzeć wątków pedofilskich. „Ohydna, żeby nie napisać zboczona, wystawa jest współfinansowana ze środków gminy Wrocław! A propagandowy portal miasta pisał o niej artykuł” – napisał redaktor naczelny wrocławskiego portalu Ujawniamy.com, Marcin Torz.

Teraz w tym samym miejscu pojawiła się kolejna „wystawa” pod tytułem „Frenezja i niepodległość”. Powstała w ramach 22. przeglądu sztuki Survival.

Internautów zbulwersowała grafika pt. „Zdejmij mundur i przeproś matkę 2”. Przedstawia ona nagiego mężczyznę, który skruszony klęczy przed starszą kobietą. Z tyłu wisi mundur Straży Granicznej. Część komentatorów podkreśla, że jest to obraza polskich funkcjonariuszy. Organizatorem tej wystawy także jest fundacja Art Transparent, która była zaangażowana w przygotowanie kwietniowej wystawy o wydźwięku pedofilskim.

„Głównym tematem tegorocznego Survivalu jest romantyzm: pytanie o to, jakie znaczenia i wartości wywodzące się z polskiej – oraz regionalnej i europejskiej – tradycji romantycznej trwają do dziś i jak kształtują nasze postrzeganie współczesności. Romantyzm jako nurt w sztuce w Polsce utożsamiany jest z walką o niepodległość i marzeniem o powstaniu niezależnego państwa opartego na zbawiającym Europę mesjanizmie” – napisano w tekście kuratorskim. „Jednocześnie w całej Europie romantyzm towarzyszył kształtowaniu się koncepcji narodu – takiej, jaką dziś pojmujemy – i w pewnym sensie kształtował narodowe estetyki. Romantyczne zawierzenie temu, co niewidoczne, niedostępne rozumowi i umykające naukowemu poznaniu pozwoliło uczestniczyć duchom w narodowotwórczych procesach. I tak w polskiej tradycji niepodległość okazuje się nierozerwalnie spleciona z tym, co niepodlegające rozumowi” – dodano.

Grafika Grzymały nie jest jedyną, która wywołuje oburzenie. Obok niej bowiem zawisła także „Rozmowa narodowca z brzozą”.

Autorstwo: MM
Na podstawie: GazetaWroclawska.pl
Źródło: NCzas.info

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInstytut zadłużony na prawie 150 mln zł. MZ
Następny artykułPrymusi z Jedynki nagrodzeni