Kcynianie po raz kolejny wsiedli na rowery. Dzisiejszy rajd przebiegał pod hasłem „Przekraczamy Dolinę Noteci”. Przy pięknej pogodzie, grupa 24 mieszkańców przejechała 55 km. Rajd poprowadził, tradycyjnie już Jacek Maćkowski z KTG im. Klimka Bachledy działającego przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni.
W niedzielę, mieszkańcy gminy mieli okazję wziąć udział w drugim z czterech zorganizowanych przez Urząd Miejski w Kcyni, tematycznych rajdów rowerowych.
– Wycieczka “Przekraczamy Dolinę Noteci” rozpoczęła się od startu zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ul. Wyrzyskiej z drogą do Stalówki. Dalej kierowaliśmy się do Łankowic, Siernik, Smoguleckiej Wsi, Mieczkowa, Osieka nad Notecią, Dąbek, Żelazna, Bnina i Samostrzela. Stamtąd przejechaliśmy przez Ludwikowo, Gromadno, Iwno i powróciliśmy do Kcyni – informują organizatorzy.
Trasa zachwycająca wiodąca przez malownicze tereny województw kujawsko – pomorskiego i wielkopolskiego, z postojami m.in. w Osieku, Dąbkach przy pomniku walk Polaków z Krzyżakami oraz Samostrzelu. Niełatwa, gdyż z wieloma wzniesieniami i stromymi zjazdami. Grupa biorąca udział w wydarzeniu zdyscyplinowana i mocna. Wszyscy chcieli zdążyć na dzisiejszy mecz EURO Polska Holandia. Rajd poprowadził po raz kolejny i wzbogacił swoją wiedzą historyczną Jacek Maćkowski, znany miłośnik turystyki rowerowej z Kcyni.
Pomysłodawczynią i inicjatorką rajdów rowerowych jest Anna Duda – Nowicka z Urzędu Miejskiego w Kcyni. Wydarzenia współorganizowane są z Zakładem Poprawczym i KTG im. Klimka Bachledy działającym przy Zakładzie.
– Za przepyszny poczęstunek dziękujemy pani Dorocie Tecław, która uraczyła nas pyszny gulaszem z kaszą oraz słodkościami – mówią organizatorzy rajdu.
Kolejny rajd już za tydzień. Tym razem będzie to Wycieczka Do Serca Pałuk. Zaplanowana trasa: Kcynia (start na parkingu przy boisku na ul. Powstańców Wielkopolskich) – Miastowice – Dziewierzewo – Chraplewo – Królikowo – Smarzykowo – Retkowo – Brzyskorzystew – Dochanowo – Gorzyce – Podobowice – Sielec – Piotrkowice – Srebrna Góra – Aleksandrowo – Graboszewo – Włodzimierzewo – Żurawia – Miastowice – Kcynia (meta-parking przy boisku na ul. Powstańców Wielkopolskich)
Kcynianie kręcą kilometry w ramach Rowerowej Stolicy Polski 2024 a więc największej rywalizacji rowerowej w Polsce. Jej organizatorem od kilku lat jest miasto Bydgoszcz. Celem rywalizacji ma być zachęcenie mieszkańców gmin i miast w całej Polsce do większej aktywności fizycznej, a także pokazanie, że podczas takiej rywalizacji przede wszystkim liczy się świetna zabawa. Pierwsza edycja została przeprowadzona w terminie: 1-30 września 2019 roku. Od początku czerwca tego roku, trwa szósta odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.
– Rywalizacja trwa do 30 czerwca, a więc tradycyjnie jak co roku przez okres miesiąca. Aby dołączyć do rywalizacji należy znaleźć i pobrać aplikację “Aktywne Miasta” z właściwego dla siebie sklepu [Google Play lub App Store przyp. red.], a następnie z listy rozwijanej, należy wybrać miasto lub gminę, dla którego będziemy zdobywać kilometry. W kolejnym kroku wybiera się grupę, z którą się identyfikujemy. Można również stworzyć swoją drużynę i razem z przyjaciółmi wziąć udział w rywalizacji. Mieszkańców gminy Kcynia zachęcamy oczywiście do wybrania miasta Bydgoszcz – Metropolia Bydgoszcz, a w kolejnym kroku „wybierz grupę z którą się identyfikujesz”, do wybrania Kcyni. Można także wybrać podgrupę np. sołectwo, szkoła, ogólny – informuje Anna Duda-Nowicka z referatu promocji, koordynatorka akcji. – Oprócz akcji “O Puchar Rowerowej Stolicy Polski”, w której zachęcamy do rowerowej rywalizacji w ramach aplikacji “Aktywne Miasta” mamy propozycję także dla naszych mieszkańców. Organizujemy trzecią edycję „Sołectwa na rowery” oraz czwartą edycję indywidulaną “Kcynianie na rowery”. 10 mieszkańców gminy Kcynia, którzy wezmą udział w akcji i przejadą najwięcej kilometrów nagrodzimy atrakcyjnymi nagrodami! Zachęcamy do zabawy – dodaje.
Dolina Noteci jest częścią Doliny Toruńsko – Eberswaldzkiej, którą przed ustąpieniem lodowca z terenu Krajny płynęła do Morza Północnego praWisła (jej droga do Bałtyku zagrodzona była lodem i w Fordonie nie skręcała wtedy o 270 stopni, lecz płynęła prosto na zachód). Dlatego dolina ta jest szersza, niż wynikałoby to z wielkości Noteci, a jej skarpy, z których najpierw wygodnie się rowerami zjeżdża, a potem mozolnie się na nie wspina, znacznie są od siebie oddalone.
Rajdy są bezpłatne dla mieszkańców gminy.
Ewa Hałas (zdjęcia Ewa Hałas)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS