(Artykuł sponsorowany) Podwyższone stężenie glukozy we krwi jest znane jako hiperglikemia. Mowa tutaj o wysokim poziomie zarówno na czczo, jak i dwie godziny po spożytym posiłku. Hiperglikemia, znana również jako przecukrzenie, często występuje u diabetyków — w szczególności, jeżeli dotychczas nie podjęli leczenia lub nie jest ono dostosowane do ich indywidualnej sytuacji zdrowotnej. Długotrwale utrzymujący się stan hiperglikemii może bardzo negatywnie wpływać na narządy wewnętrzne i utrudniać ich prawidłowe funkcjonowanie. Co należy wiedzieć o hiperglikemii? Jak się objawia i co może przyczyniać się do jej występowania?
Podstawowe informacje o hiperglikemii
Co to jest hiperglikemia? To podwyższony poziom cukru we krwi. W zależności od okoliczności może ona przyjmować postać hiperglikemii stresowej (występującej sporadycznie), jak i przewlekłej (która dotyczy osób chorujących na cukrzycę).
U osób zdrowych, które dokonują pomiaru glukometrem na czczo, można zaobserwować wynik w granicach 70-99 mg/dl. U chorych na cukrzycę będzie to jednak powyżej 100 mg/dl. W przypadku pomiaru dokonywanego dwie godziny po posiłku prawidłowy poziom cukru we krwi będzie wynosił do 140 mg/dl. U diabetyków natomiast można wtedy zaobserwować wynik utrzymujący się na poziomie od 140 do nawet 199 mg/dl.
Hiperglikemia ma związek z zaburzeniami metabolicznymi, wydzielaniem i działaniem insuliny. Jej występowanie świadczy o cukrzycy i wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Najczęściej jest to dieta, zwiększona aktywność fizyczna, a w razie potrzeby farmakoterapia i zażywanie insuliny.
Zobacz również:
Co powoduje występowanie hiperglikemii?
Problem z prawidłowym wydzielaniem i działaniem insuliny to główna przyczyna występowania hiperglikemii.
Gdy pacjent choruje na cukrzycę typu 1, w jego przypadku będzie można powiedzieć o reakcji autoimmunologicznej organizmu, która prowadzi do niszczenia komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny.
Nieco inaczej wygląda sytuacja osoby chorującej na cukrzycę typu 2. W tej sytuacji pojawia się insulinooporność, która skutkuje zmniejszoną wrażliwością tkanek na insulinę. To z kolei powoduje jej zwiększoną produkcję.
U niektórych osób można zauważyć wzrost poziomu cukru we krwi z powodu zażywanych leków. Taka sytuacja może wymagać zmiany leczenia lub jego dostosowania do organizmu pacjenta.
Hiperglikemia może ponadto towarzyszyć kobietom w ciąży. U niektórych z nich zostaje wykryta cukrzyca ciążowa, która wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi i wzmożoną produkcją wybranych hormonów. Prowadzi to do wzrostu poziomu glukozy we krwi i wymaga od pacjentek zmiany diety oraz zwiększenia aktywności fizycznej.
Jakie są objawy hiperglikemii?
Istnieje szereg objawów, które mogą świadczyć o hiperglikemii. Jednym z nich jest częste oddawanie moczu oraz jednocześnie utrzymujące się u pacjenta duże pragnienie. Niektórzy skarżą się także na ogólne osłabienie organizmu i apatyczność. W razie przewlekle postępującej hiperglikemii chorzy zauważają u siebie spadek wagi i wyczuwalną suchość skóry. Wraz z rozwojem choroby za jeden z jej objawów można wskazać zajady pojawiające się wokół ust. Oddech natomiast może wyraźne w zapachu przypominać aceton.
Odwodnienie organizmu przejawia się w suchości jamy ustnej oraz zmniejszoną elastycznością naskórka, który po uszczypnięciu nie od razu powraca do swojej pierwotnej postaci.
Przewlekła hiperglikemia jest także powodem senności oraz dużych trudności w gojeniu się ran. Może też powodować infekcje układu moczowego.
Należy też wspomnieć o kwasicy ketonowej, która świadczy o stanie hiperglikemicznym. W kwasicy ketonowej w organizmie pacjenta występuje niedobór insuliny i wzrost poziomu hormonów, takich jak kortyzol czy glukagon. Ich nadmiar negatywnie wpływa na działanie insuliny. W efekcie dochodzi do metabolizmu własnych białek i tłuszczów, transformacji kwasów tłuszczowych w ciała ketonowe, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Badanie poziomu glukozy we krwi to jeden z podstawowych sposobów umożliwiających kontrolę stężenia cukru i reagowanie w razie utrzymywania się jego poziomu powyżej określonej normy.
Źródła:
https://www.freestyle.abbott/pl-pl/artykuly/zycie-z-cukrzyca/hiperglikemia-skutki-dlugotrwale-czyli-zjawisko-pamieci-metabolicznej.html
https://dietetycy.org.pl/kwasica-ketonowa/
https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-e33caad0-bc7c-4314-abc5-3e49f12429a8
https://repozytorium.ka.edu.pl/server/api/core/bitstreams/576cd7da-274b-41b3-918a-e509d8c8bbc2/content
https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2019/07/Zubek.pdf
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS