Czym dokładnie jest in vitro?
In vitro to inaczej zapłodnienie pozaustrojowe. Polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych poza organizmem kobiety. Składa się z kilku głównych etapów:
-
Kwalifikacja do procedury (wskazania to na przykład nieskuteczne leczenie innymi metodami, niepłodność idiopatyczna, niedrożność jajowodów czy nieprawidłowe parametry nasienia).
-
Stymulacja hormonalna jajników – polega na przyjmowaniu leków, dzięki którym powstanie więcej komórek jajowych niż w naturalnym cyklu.
-
Pobranie komórek jajowych – w przypadku kobiet w małoinwazyjnym zabiegu punkcji, a w przypadku mężczyzn przez oddanie nasienia.
-
Zapłodnienie – komórka jajowa i plemnik zostają połączone w laboratorium.
-
Monitoring zarodka – zarodek rozwija się w specjalnym inkubatorze przez kilka dni, w tym czasie są monitorowane pod kątem prawidłowego rozwoju.
-
Embriotransfer – wprowadzenie zarodka do dróg rodnych kobiety.
Preczytaj więcej na temat metody in vitro, wskazań do zabiegu na stronie kliniki leczenia niepłodności Gameta: https://gameta.pl/leczenie-nieplodnosci/in-vitro/. Klinika Gameta oferuje diagnostykę i leczenie metodą in vitro w ramach rządowego programu dofinansowania.
In vitro z dofinansowaniem – gdzie się zgłosić?
Do tej pory przeszkodą dla wielu osób była cena. Koszt jednej procedury to od około 10 do nawet 18 000 zł, a nierzadko trzeba zastosować więcej niż jedną. Z tego względu do tej pory leczenie było dla wielu osób niedostępne. Nowy program rządowy ma to zmienić. Zgodnie z założeniami Ministerstwo Zdrowia, w przypadku par zakwalifikowanych do zabiegu, finansowany będzie cały proces – w tym badania i potrzebne leki. Jednak wcześniej do procedury każdą parę indywidualnie kieruje lekarz (po zapoznaniu się z sytuacją zdrowotną i wykonaniu koniecznych badań).
Gdzie się zgłosić? Diagnostykę (poznanie przyczyn) i leczenie niepłodności różnymi metodami (także wieloma innymi niż in vitro) prowadzą klinki leczenia niepłodności, takie jak wspomniana wcześniej klinika Gameta. Na wizytę powinni zgłosić się oboje partnerów, ponieważ przyczyn problemów z uzyskaniem ciąży może być wiele i mogą dotyczyć zarówno kobiety jak i mężczyzny.
Najczęstsze wskazania do in vitro
Wśród częstych wskazań do zapłodnienia pozaustrojowego możemy wymienić:
-
Niedrożność jajowodów lub inne schorzenia zaburzające ich funkcje.
-
Choroby takie jak endometrioza.
-
Czynnik męski, czyli nieprawidłowe parametry nasienia w in vitro możliwa jest selekcja plemników).
-
Niepłodność nieznanego pochodzenia.
In vitro stosuje się także w sytuacji, gdy inne metody nie przyniosły rezultatu lub z góry wiadomo, że nie będą skuteczne. Leczenie niepłodności jest kwestią indywidualną, dlatego o kwalifikacji do procedury lekarz kwalifikuje na podstawie wyników badań i oceny sytuacji każdej pary. Pierwszym krokiem w leczeniu jest wizyta w klinie leczenia niepłodności i dokładny wywiad medyczny oraz badania.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS