Najpierw usłyszeliśmy, że Rosja chce zostać gamingową potęgą do 2030 roku, tworząc rodzime Electronic Arts, a chwile później dowiedzieliśmy się, że Putin chce również zaprojektować rosyjską konsolę do grania, która mogłaby konkurować ze sprzętem od Sony i Microsoftu. Okazuje się, że te plany nadal są aktualne…
W 2023 roku informowaliśmy o tym, że Rosja nosi się z zamiarem stworzenia własnego giganta technologicznego z sektora gier wideo. Podmiot miałby posiadać wszystkie możliwości i warunki do projektowania wysokobudżetowych gier wideo. Mogliśmy wyczytać, że plany dotyczyły konstrukcji własnego silnika na wzór Unity czy Unreal Engine, na których fundamencie bazuje lwia część gamingowego rynku.
Prócz tego Rosjanie chcieliby zbudować własne imperium. Kommersant przekazał nawet, że w grę wchodziłoby stworzenie firmy na wzór amerykańskiego hegemona – Electronic Arts. W tym niesamowitym przedsięwzięciu brałyby oczywiście udział wewnętrzne organy w tym m.in. Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego.
Projekt nosi nazwę Rosgame i składa się z kilku scenariuszy. Najlżejszy scenariusz głosi inwestycję na poziomie 7 mld dolarów w sektor gier wideo. Pozwoliłby on Rosjanom na wejście do dwudziestki najbardziej rozwiniętych gamingowo krajów. Najambitniejszy scenariusz zakłada inwestycję na poziomie 50 mld dolarów, który przynajmniej w teorii miałby wnieść ten kraj do absolutnej czołówki gamingowych wydawców i producentów.
Oczywiście wszystkie powyższe koncepcje są efektem nałożonych na Rosjan sankcji. Te nieustannie trwają od czasu agresywnej inwazji wojsk Putina na tereny Ukrainy. Swoje produkty i usługi z Rosji wycofała bardzo szeroka gama podmiotów, także z sektora gamingowego.
Mowa m.in. o Microsofcie, CD Projekt RED, Sony, Nintendo czy Electronic Arts. Część firm przelewała nawet pewne środki czy konkretne dochody na rzecz Ukrainy i tamtejszych organizacji charytatywnych oraz wojskowych. To dowód na to, że z Ukrainą w tych trudnych chwilach solidaryzował się tak naprawdę każdy. Do tego grona dołączyli nawet giganci technologiczni jak Intel czy AMD – wiodący i tak naprawdę jedyni producenci procesorów komputerowych.
Koncepcja Władimira Putina obejmuje skrzętne ominięcie tych sankcji i kar. Najwidoczniej prezydent Federacji Rosyjskiej uznał, że jedyne, co można w obecnej sytuacji zrobić, to poczynić potężne finansowe inwestycje w rozwój własnego mocarstwa gamingowego.
Pierwszym dużym i konkretnym projektem, który miałby powstać spod skrzydeł Rosjan jest… ich własna konsola do gier wideo. Sprawę tę mocniej rozdmuchano podczas forum gospodarczo-ekonomicznego, gdzie przywódca Rosji miał nakazać swojemu rządowi “rozpatrzenie inwestycji polegającej na skonstruowaniu takiego urządzenia“.
Z informacji sprzed kilku miesięcy dowiedzieliśmy się, że Putin dał urzędnikom państwowym krótki czas na analizę tego projektu (do 15 czerwca 2024 roku) i podjęcie pierwszych klarownych działań w sprawie tego przedsięwzięcia. Wg. Kommersant pieczę nad procesem produkcyjnym rosyjskiej konsoli sprawować mieliby założyciele serwisu społecznościowego VK.com. To portal będący “wschodnią” alternatywą do słynnego na całym świecie Facebooka.
Czas na analizę projektu już minął. Rosyjski serwis 3dnews przekazał, że Putin nadal jest zainteresowany inwestycją w to ogromne przedsięwzięcie. Ministerstwo ma prowadzić rozmowę z zewnętrznymi przedsiębiorstwami, by określić niezbędne zasoby i środki finansowe na realizację projektu.
Eksperci wątpią jednak w pomyślność całej akcji, wskazując na olbrzymie potrzeby zarówno inwestycji, jak i czasu. Sceptycyzm autorytetów w tej sprawie opiera się na kilku jeszcze innych czynnikach. Rosjanie podkreślają, że stworzenie konkurencyjnej konsoli dla Xboxa czy PlayStation jest praktycznie niemożliwe, bowiem zarówno Microsoft, jak i Sony dysponują znacznie nowocześniejszymi technologiami.
Pojawia się także problem z tym, co rosyjska konsola byłaby w stanie zaoferować. Nie jest nowością, że Microsoft i Sony potrafią dobrze zarabiać of … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS