A A+ A++

Jerzy Magiera od pięciu lat prowadzi w mediach społecznościowych profil Pan Cukrzyca, edukuje, wspiera, dzieli się doświadczeniem i relacjonuje najważniejsze dla diabetyków wydarzenia w Polsce. Diagnozę: cukrzyca typu pierwszego usłyszał w 1996 roku, gdy miał zaledwie dziesięć lat. To jest choroba bardzo wymagająca – opowiadał podczas Kongresu Zdrowie 360 organizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w Warszawie.

Każdy dzień jest takim swego rodzaju eksperymentem naukowym – opowiada Jerzy Magiera. Na przykład przed naszą rozmową wyrwało mi się wkłucie, jestem teraz bez pompy, ale – na szczęście – mam przy sobie pena więc będzie możliwe podanie insuliny. Oto dowód, że zawsze musimy być przygotowani na przeróżne warianty.

Pomiar cukru bez kłucia

J. Magiera przyznaje, że dzięki technologii prowadzenie cukrzycy staje się łatwiejsze. Z jednej strony mamy pompy insulinowe, a z drugiej systemy ciągłego monitorowania glikemii umożliwiające kontrolowanie na bieżąco poziomu cukru przez całą dobę bez względu na to, czy śpimy, pracujemy, prowadzimy aktywność fizyczną w ciągu dnia. Krótko mówiąc: cały czas widzimy, co z tym naszym cukrem się dzieje. Możemy teraz oba te systemy połączyć, co sprawia, że mamy system pętli zamkniętej: insulina jest dostarczana automatycznie do naszego organizmu i zdejmuje to z nas trochę obowiązków związanych z prowadzeniem cukrzycy. Oczywiście nie zwalnia nas to całkowicie z uważności i czujności. Mówi się bowiem, że na naszą glikemię mają wpływ nawet czterdzieści dwa różne czynniki. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy – tłumaczy Jerzy Magiera.

Cukier badanie krwi

Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10% wszystkich typów cukrzycy. Podstawą rozpoznania cukrzycy jest zwiększone stężenie glukozy we krwi. Kluczowa jest świadomość pacjentów z cukrzycą, na jakie wsparcie mogą liczyć. Wielu chorych jeszcze nie wie, a mamy przecież refundację systemu ciągłego monitorowania glikemii. Warto próbować nowoczesnych technologii, nie bać się – apeluje Jerzy Magiera. Taki system może się również przydać osobie, u której nie zdiagnozowano cukrzycy. Da się monitorować poziom cukru np. przez czternaście dni i patrzeć, co się dzieje po jedzeniu, jak organizm reaguje. Takie rozwiązanie jest przydatne m.in. sportowcom.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonne wakacje
Następny artykułMiędzynarodowa wymiana młodzieży „Come out beyond the horizon”