A A+ A++

Dzierżawa znaku towarowego — jak rozliczyć

Czy  przychody z dzierżawy znaku towarowego można opodatkować niższym ryczałtem (stawka wynosi 8,5 proc., a powyżej 100 tys. zł przychodu rocznie 12,5 proc.) czy też według skali (12 proc. od dochodu, powyżej 120 tys. zł rocznie już 32 proc.)? NSA rozstrzygnął spór podatnika z fiskusem, który nie chciał się zgodzić na ryczałt. Upierał się, że są to przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT., a podatnik twierdził, że z umów dzierżawy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Sądy administracyjne przyznały rację podatnikowi.  Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał, że kodeks cywilny pozwala na dzierżawę praw majątkowych i rozstrzygnął, że przychód z dzierżawy znaku towarowego należy zakwalifikować do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6, a nie pkt 7 ustawy o PIT, co umożliwia opodatkowanie go ryczałtem.

Czytaj więcej

Czas to pieniądz? Nie dla polskiego fiskusa

Z 64 krajów objętych badaniem, które miało pokazać m.in. ile czasu podatnicy muszą poświęcać na rozliczenia z fiskusem, Polska jest druga od końca. Polskim przedsiębiorcom … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIzraelskie kluby piłkarskie mają grać w Łodzi. Kibice oraz szefowie ŁKS i Widzewa są oburzeni
Następny artykułNBA: Luka Doncić nie wygląda na koszykarza? Zaskakująca opinia legendy NBA