Pasztet z kalafiora
Kalafior to warzywo, które doskonale smakuje w najprostszej wersji, ale potrafi pokazać także bardziej wyrafinowaną stronę. Jeśli nie chcemy za każdym razem podawać go w formie gotowanej, panierowanej lub jako dodatek do zupy, postawmy na smakowity pasztet z kalafiora, w którym warzywo gra główną rolę. Moc przypraw podbija smak kalafiora, a gotowe danie możemy podać na chrupiącym pieczywie lub zaserwować na ciepło w ramach przekąski.
Składniki na pasztet z kalafiora
-
1 młody kalafior średniej wielkości
-
4 niewielkie młode ziemniaki
-
½ szklanki suchej kaszy jaglanej
-
½ prażonych i mielonych pestek dyni
-
8-10 suszonych pomidorów
-
1 pęczek świeżej natki pietruszki
-
1-2 ząbki czosnku
-
½ łyżeczki mielonej kolendry
-
sól i pieprz do smaku
-
olej roślinny
Przygotowanie pasztetu z kalafiora
-
Z kalafiora odrywamy liście i wycinamy głąb, a następnie dzielimy na różyczki. Ziemniaki myjemy, kroimy na ćwiartki i wkładamy do miski razem z kalafiorem.
-
Tak przygotowane warzywa dokładnie nacieramy olejem, a następnie wykładamy na blaszce zabezpieczonej papierem do pieczenia i podpiekamy w piekarniku nagrzanym do 220 st. C przez ok. 30 minut.
-
Kaszę jaglaną dokładnie opłukujemy we wrzątku, a następnie wkładamy do garnka, zalewamy jedną szklanką wody z dodatkiem soli i gotujemy na niewielkiej mocy palnika przez 15 minut.
-
Ugotowaną kaszę jaglaną, upieczone warzywa, pestki dyni, suszone pomidory, natkę pietruszki, ząbki czosnku oraz kolendrę blendujemy na gładką masę.
-
Surowy pasztet doprawiamy do smaku solą i pieprzem. W piekarniku ustawiamy temperaturę 200 st. C, masę przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy przez 35-45 minut.
-
Po upływie ostatniej minuty zauważymy, że na wierzchu pasztetu utworzyła się złocista i chrupiąca skórka.
-
Upieczony pasztet z kalafiora pozostawiamy do całkowitego wystudzenia, a następnie kroimy na plastry i podajemy ze świeżym pieczywem. Smacznego!
Pizza na kalafiorowym spodzie
Aromatyczna i świeżo wyciągnięta z rozgrzanego pieca pizza to przysmak w wielu domach. Niezależnie od tego, czy lubimy ją na cienkim spodzie, a może preferujemy nieco bardziej solidną podstawę, zawsze zajadamy ją ze smakiem. Ciekawą fit opcją dla osób na diecie będzie pizza na spodzie z kalafiora. Taki przysmak możemy zjeść bez obaw o zbędne kilogramy.
Świeży kalafior posłuży jako główny składnik spodu do pizzy123RF/PICSEL
Składniki na spód
-
1 świeży kalafior lub 1 opakowanie mrożonego
-
2 jajka
-
2 łyżki płatków owsianych
-
1 łyżeczka oregano
-
½ łyżeczki mielonej słodkiej papryki
-
sól i pieprz do smaku
Składniki na sos
-
½ słoiczka małego koncentratu pomidorowego
-
1 łyżeczka miodu
-
50 ml wody
-
do smaku: oregano, zioła prowansalskie, sól, pieprz
-
kilka plasterków szynki
-
½ pomidora
-
½ czerwonej cebuli
-
1/2 kulki mozzarelli
-
garść świeżej rukoli
Przygotowanie pizzy na spodzie z kalafiora
-
Rozmrożonego lub suchego kalafiora trzemy na tarce o grubych oczkach, a następnie odciskamy zebraną wodę.
-
Warzywo mieszamy z jajkiem, płatkami owianymi, oregano, słodką papryką, solą oraz pieprzem. Z powstałej masy formujemy dwie kulki.
-
Każdą część ciasta rozpłaszczamy na papierze do pieczenia, starając się nadać im kształtu przypominającego spód do pizzy.
-
Oba spody podpiekamy przez ok. 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 170 st. C. Chrupiące spody smarujemy sosem, dodajemy pomidory, szynkę, cebulę oraz ser.
-
Tak przygotowane pizze ponownie wkładamy do piekarnika i pieczemy jeszcze przez 10-15 minut. Gotowe pizze na kalafiorowym spodzie posypujemy z wierzchu rukolą. Smacznego!
Chrupiące mielone kalafiorowe
Okrągłe kotleciki z kalafiora, które z wyglądu nieco przypominają mielone, to propozycja obiadowa dla osób, które mają ochotę odpocząć od mięsa. Złocista oraz chrupiąca panierka z zewnątrz, a także miękki i delikatny środek sprawiają, że danie wprost rozpływa się w ustach. Co ważne, uformowane surowe kotlety możemy zamrozić, a upieczone przechowywać do tygodnia w lodówce.
Składniki na mielone z kalafiora
-
2,5 szklanki startego kalafiora
-
1 duża cebula
-
1-2 ząbki czosnku
-
1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
-
½ szklanki podprażonych i posiekanych ziaren słonecznika
-
¼ szklanki mąki ziemniaczanej
-
¼ szklanki oleju roślinnego
-
2 łyżki sosu sojowego
-
½ łyżeczki syropu z agawy
-
2 łyżeczki mielonego pieprzu ziołowego
-
sól i pieprz czarny do smaku
Przygotowanie mielonych z kalafiora
-
Kalafiora pozbawiamy liści, myjemy, osuszamy i razem z łodygą trzemy na tarce jarzynowej o dużych oczkach.
-
Obraną cebulę również trzemy na tarce o dużych oczkach, a pozbawiony łupiny czosnek na możliwie najmniejszych. Tak przygotowane warzywa wkładamy do miski.
-
Do startych warzyw dodajemy nieco rozgotowaną kaszę jaglaną, ziarna słonecznika, mąkę ziemniaczaną, olej roślinny, sos sojowy oraz syrop z agawy.
-
Przy pomocy rąk wyrabiamy całość na zwartą masę. Jeśli wyjdzie zbyt sucha, możemy dodać do niej kolejną łyżkę oleju. Na sam koniec doprawiamy całość pieprzem ziołowym, solą oraz pieprzem czarnym.
-
Umytymi i osuszonymi dłońmi formujemy równie kotlety, które układamy na blaszce do pieczenia zabezpieczonej papierem.
-
Kotlety kalafiorowe pieczemy przez 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C, a następnie odwracamy je na drugą stronę i podpiekamy jeszcze przez 5-10 minut.
-
Gotowe kotlety mielone z kalafiora podajemy jak tradycyjne mielone. Najlepiej smakują z ziemniakami, buraczkami lub mizerią. Smacznego!
„Ewa gotuje”: Miski szczęścia z kalafiorem i z ryżemPolsat
Sprawdź również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS