A A+ A++

Jak wynika z nowego badania opublikowanego na łamach magazynu naukowego Frontiers in Behavioral Neuroscience, nasze preferencje filmowe wcale nie muszą być “nasze” i mogą być zakodowane w mózgu.

Lubisz komedie romantyczne? To nie twoja wina, to twój mózg!
/123RF/PICSEL /123RF/PICSEL

Naukowcy wielokrotnie badali już cechy osobowości powiązane z różnymi gatunkami filmowymi, ale nowe badanie przeprowadzone przez niemieckich badaczy było pierwszym, które sprawdziło, czy dana preferencja jest bezpośrednio powiązana z mózgiem. I jak się okazuje, tak właśnie jest – ludzie preferują konkretny gatunek filmów na podstawie swojej neuronalnej skłonności do reagowania na określone bodźce.

Jak przekonują autorzy badania, u osób lubiących komedie i filmy akcji można zaobserwować zwiększoną w stosunku do osób preferujących thrillery i filmy dokumentalne. W tej ostatniej grupie zaobserwowano natomiast zwiększoną aktywność w sieciach uwagi i obszarach sensorycznych, co sugeruje, że czerpie ona satysfakcję ze stymulacji intelektualnej.

Badacze zaprosili do udziału 257 uczestników, a konkretniej 129 mężczyzn i 128 kobiet. Aby ocenić preferencje filmowe i sposób korzystania z mediów, uczestnicy zostali poproszeni o wybranie dwóch ulubionych gatunków filmowych spośród ośmiu podanych: akcja, kryminał/thriller, horror, dramat, romans, komedia, dokument i science-fiction/fantasy. Jak się okazało, dwie najpopularniejsze kombinacje to komedia/akcja i thriller/dokument.

Mózg wybiera ulubione filmy

Następnie każdej osobie pokazano obrazy przestraszonych i wściekłych twarzy, gdy miała na sobie elektrody monitorujące aktywność jej mózgu, a konkretniej ciało migdałowate. To główny ośrodek przetwarzania emocji w mózgu, łączący nasze emocje z wieloma innymi zdolnościami mózgu, zwłaszcza wspomnieniami, uczeniem się i zmysłami.

Co ciekawe, uczestnicy preferujący filmy akcji/komedie, wykazali zwiększoną aktywność ciała migdałowatego i zwiększoną aktywność w innym regionie, który ma kluczowe znaczenie dla motywowanego zachowania podczas oglądania negatywnych bodźców emocjonalnych. Naukowcy zasugerowali, że dzieje się tak dlatego, że czerpią przyjemność z intensywnych emocji, jakie często wywołują te gatunki.

Zes … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułШколярам на ТОТ Донеччини завищують бали на іспитах за згадку Путіна – Центр нацспротиву
Następny artykułПрезидент Фінляндії вважає, що Китай може закінчити війну в Україні