Męcina. Zespół regionalny „Mali Męcinianie” obchodził swoje 25-lecie. Uroczystość odbyła się 12 czerwca, a w jej trakcie prezentowano dorobek i tradycje folkloru Lachów Limanowskich i Lachów Sądeckich.
W minioną środę (12 czerwca) odbyły się obchody jubileuszowe zespołu regionalnego „Mali Męcinianie”, który od ćwierć wieku ubogaca życie kulturalne regionu, prezentując folklor Lachów Limanowskich i Lachów Sądeckich.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Grzegorz Krzak, który powitał zaproszonych gości i podkreślił znaczenie zespołu dla lokalnej społeczności. Podziękowania skierował do osób, które przyczyniły się do powstania i wspierały zespół przez lata, dbając o jego stronę artystyczną i materialną.
Gośćmi honorowymi byli Maria Lupa, emerytowana dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie i prezes stowarzyszenia „Mali Męcinianie”, oraz Józef Oleksy, wiceprezes. Wśród zaproszonych znaleźli się także Bernard Król, były kapelmistrz i współtwórca zespołu, oraz Jadwiga Kuczaj i Jolanta Kurczab, wieloletni opiekunowie artystyczni zespołu. Uroczystość zaszczycili również przedstawiciele władz samorządowych, w tym wójt gminy Limanowa Jan Skrzekut, starosta Mieczysław Uryga i Wojciech Włodarczyk z Zarządu Powiatu, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edyta Król, kierownik Wydziału Kultury i Promocji Wojciech Korabik oraz radna Iwona Kuzak-Stachowicz. Nie zabrakło przedstawicieli rady rodziców – Anety Oleksy-Gębczyk oraz Grażyny Wastag, a także obecnych instruktorów i nauczycieli „Małych Męcinian”: Barbary Sławeckiej – kierownika zespołu oraz Władysław Michura, pełniący rolę kapelmistrza.
Zobacz również:
Po powitaniu przyszedł czas na występ jubilatów. Absolwenci szkoły, Gabriela i Piotr, przedstawili historię i dorobek artystyczny zespołu, ilustrując go pokazem multimedialnym. Obecni członkowie „Małych Męcinian” zaprezentowali program artystyczny „Na polanie”, prezentując tradycyjne tańce i pieśni ludowe. Szczególne wzruszenie wywołała piosenka specjalnie napisana na tę okazję. Występ zakończył się wielkim aplauzem publiczności. Część artystyczną zakończył występ absolwentów, którzy wykonali tańce ludowe: sztajera, polkę z przytupem oraz suwana. Przemówienia zaproszonych gości oraz wręczenie okolicznościowych statuetek i nowej płyty zespołu pt. „To nasze śpiewanie nigdy nie zaginie Ani na wiyrszycku ani na dolinie” były zwieńczeniem uroczystości.
Ostatnim punktem obchodów były przemówienia zaproszonych gości. Włodarze gminy i powiatu złożyli listy gratulacyjne oraz słodkie upominki dla młodzieży. Iwona Kuzak-Stachowicz, prezes stowarzyszenia „Dla Męciny”, przekazała członkom zespołu voucher na organizację wycieczki do Kielc.
Na zakończenie goście mogli zapoznać się z wystawą dokumentującą 25-letnią działalność zespołu, która była zorganizowana w szkolnym holu. Wystawa obejmowała fotografie, kroniki oraz zdobyte trofea, co wywarło ogromne wrażenie na wszystkich oglądających.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS