A A+ A++

Do 2026 roku blisko 100 tysięcy Polek zachoruje na raka. To niemal 1/4 więcej niż w 2016 roku. Ponadto, zgodnie z prognozami, już niedługo na raka chorować będzie więcej kobiet niż mężczyzn – wynika z danych zaprezentowanych w raporcie “Cancer Dashboard for Poland – Women’s cancers” opracowanym przez Szwedzki Instytut Ekonomiki Zdrowia (IHE) i opublikowanym w styczniu 2024 roku. Eksperci IHE przedstawiają także rekomendacje działań, które należy podjąć w zakresie profilaktyki, diagnostyki i dostępu do leczenia, aby ograniczyć zapadalność na nowotwory wśród kobiet.

W 2022 roku współczynnik umieralności z powodu nowotworów złośliwych wśród Polek (253 zgony) znacząco przekroczył średnią unijną, wynoszącą 207 zgonów. Od innych europejskich krajów odbiegamy także pod względem wydatków na opiekę nad osobami cierpiącymi na nowotwory – średnia dla 27 państw Unii Europejskiej w 2018 roku wyniosła 195 euro per capita, zaś w Polsce było to zaledwie 94 euro per capita. 

Ile kosztuje Polskę walka z rakiem?

Roczne obciążenie ekonomiczne spowodowane chorobami nowotworowymi w Polsce wynosi ponad 5 mld euro – pokazują dane za 2018 rok. Co ciekawe, aż 48% stanowią koszty utraconej produktywności wśród pacjentów w wieku produkcyjnym – to więcej niż wydatki związane z opieką zdrowotną, które kształtują się na poziomie 41%. Pozostałe 11% to  koszty opieki nieformalnej (wartość czasu przeznaczanego przez rodzinę i przyjaciół na zapewnienie opieki nieodpłatnej).

Jak wskazują autorzy raportu, w latach 2013-2022 wydatki NFZ na opiekę onkologiczną wzrosły ponad dwukrotnie z 7,1 mld zł do 15,5 mld zł. W 2022 roku kwota ta stanowiła 7,5% wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, z czego mniej niż 1/3 przeznaczona była na leczenie. 

Dlaczego mało Polek się bada?

Statystyki dotyczące ogólnopolskich badań przesiewowych w kierunku raka piersi i raka szyjki macicy pokazują, że Polska jest daleko w tyle w stosunku do większości krajów Europy. W 2021 roku jedynie 33% kobiet z populacji docelowej poddało się mammografii w ramach narodowego programu badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Polska plasuje się w tym zakresie znacząco poniżej średniej unijnej, która w 2021 roku wyniosła 54%. Na koniec 2023 roku było to tylko 26%.

Sytuacja wygląda jeszcze mniej korzystnie w przypadku screeningu w kierunku raka szyjki macicy – w 2021 roku z narodowego programu badań przesiewowych skorzystało zaledwie 12% kobiet w grupie wiekowej, do której jest on kierowany. Podobnie było w 2023 roku – do grudnia cytologię wykonało tylko 11% Polek. Tymczasem wczesne wykrycie nowotworów jest kluczowe dla powodzenia terapii we wszystkich rodzajach raka.

Jak zapobiegać nowotworom HPV-zależnym?

W czerwcu 2023 r. Polska jako ostatni kraj UE wprowadziła ogólnokrajowy program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia i do ukończenia 14. roku życia, finansowany w 100% ze środków publicznych. Na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia z grudnia 2023 roku wskaźnik wyszczepialności osób w tej grupie wyniósł około 17%. Oznacza to, że pozostaje wiele do zrobienia, aby Polska zrealizowała cel zapisany w Narodowej Strategii Onkologicznej, zgodnie z którym do końca 2028 roku powinno zostać zaszczepionych przeciwko HPV co najmniej 60% dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania. Nasz kraj powinien w tym zakresie również gonić Europę – w Unii Europejskiej w 2022 roku odsetek dziewcząt do 15. roku życia zaszczepionych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego wyniósł 64%.

Wśród uwzględnionych w raporcie krajów, w 2022 roku najwyższy wskaźnik wyszczepialności przeciwko HPV osiągnęły Węgry. Wynosił on 80% wśród dziewcząt. Sukces programu szczepień przeciw HPV Węgry zawdzięczają przyjętemu modelowi organizacji opartej na szczepieniach w szkołach. Eksperci wskazują, że system szkolny pozwala na osiągnięcie najwyższego wskaźnika wyszczepialności przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Dostęp do terapii onkologicznych w Polsce gorszy niż w UE

Optymizmem nie napawają dane pokazujące poziom refundacji nowych leków przeciwnowotworowych – choć na przestrzeni ostatnich lat wzrósł, to w 2023 roku kształtował się w Polsce na poziomie 46%. To plasuje Polskę poniżej średniej unijnej, która wyniosła 51%. Dla porównania, w sąsiadujących z naszym krajem Czechach wydatki na nowe terapie wyniosły 76%. 

W Polsce czas od momentu rejestracji przez Europejską Agencję Leków (EMA) do refundacji nowych terapii przeciwnowotworowych jest jednym z trzech najdłuższych spośród wszystkich krajów UE i wynosi ok. 30 miesięcy. To prawie dwa razy dłużej niż średnia unijna wynosząca 18 miesięcy.

Tymczasem dostęp do nowoczesnych terapii przyczynia się do poprawy mediany przeżyć 5-letnich. W Polsce mediana ta jest niższa w odniesieniu do większości krajów Unii Europejskiej.

Narodowa Strategia Onkologiczna do dalszego wdrożenia

Eksperci Szwedzkiego Instytutu Ekonomiki Zdrowia wskazali w opublikowanym raporcie na konieczność dalszego wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 oraz implementacji celów wyznaczonych przez Europejski Plan Walki z Rakiem. Ponadto, wydatki na opiekę zdrowotną w chorobach nowotworowych powinny zostać zoptymalizowane poprzez zwiększenie skuteczności działań prewencyjnych i alokację większych środków na leczenie przez NFZ.

W zakresie profilaktyki nowotworowej, oprócz rozważenia szczepienia dziewcząt i chłopców w szkołach, konieczna jest intensyfikacja kampanii informacyjnej dotyczącej szczepień przeciwko HPV. Ponadto, potrzebna jest szersza komunikacja na temat krajowych programów badań przesiewowych w kierunku raka piersi i raka szyjki macicy. W długofalowej perspektywie rekomendowana jest zmiana częstotliwości wykonywania badań cytologicznych i testów w kierunku HPV, które powinny stać się główną metodą screeningu w kierunku raka szyjki macicy – zgodnie z europejskimi wytycznymi.

Eksperci zwracają również uwagę na konieczność inwestycji w rozwój kadr medycznych, aby poprawić jakość opieki onkologicznej i zniwelować nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych na terenie kraju. Niezbędne jest także zapewnienie większego budżetu na refundację nowych terapii w leczeniu nowotworów oraz priorytetyzowanie technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrwale na Rakowieckiej. Wycinka drzew w związku z budową tramwaju
Następny artykułFerrari po raz pierwszy na czele