A A+ A++

Kora dębu — podstawowe informacje

Surowiec zielarski pozyskiwany jest z kilku rodzajów dębu, najczęściej szypułkowego i bezszypułkowego, rzadziej z dębu omszonego. W ziołolecznictwie najbardziej ceniona jest kora z młodych okazów, zbierana wczesną wiosną z pni i gałęzi. Planując zbiory, najlepiej jest celować w okres, zanim drzewo wypuści pierwsze liście.

Podczas spaceru zalecamy jednak przede wszystkim podziwiane majestatycznych roślin. Najprostszym sposobem na zaopatrzenie się w produkt, jest wyprawa do apteki lub sklepu zielarskiego. Bez trudu znajdziemy w nich pokruszoną korę dębu. Jest dostępna także w formie saszetek.

W ramach ciekawostki warto przypomnieć, że liście dębu i żołędzie też mają cenne właściwości zdrowotne123RF/PICSEL

Skarb z natury, czyli właściwości kory dębowej

Kora dębu zawiera wiele aktywnych składników, które warunkują jej lecznicze działanie. Zaliczają się do nich garbniki, flawonoidy i fenole. Taki zestaw przekłada się na właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające.

Kompresy, płukanki, nasiadówki i kąpiele w korze dębu wspierają leczenie drobnych ran, oparzeń, odmrożeń, egzemy, łuszczycy i nadpotliwości. Mogą stanowić odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się łupieżu domowym sposobem. Kora dębu wykazuje dużą skuteczność w przeciwdziałaniu zapaleniu dziąseł, aft i innych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

Napar z kory dębu pij, gdy żołądek niedomaga

Tym razem z większą uwagę przyjrzymy się zaletom picia naparu z kory dębu. Naturalny specyfik o szerokim spektrum działania przyniesie ulgę przy wielu dolegliwościach.

  • Kora dębu to wsparcie dla układu pokarmowego: Dzięki właściwościom przeciwzapalnym pomaga w leczeniu biegunki, stanów zapalnych jelit i wrzodów żołądka.

  • Detoksykacja organizmu: Za sprawą zawartości antyoksydantów kora dębu wspomaga usuwanie toksyn.

  • Wsparcie układu moczowego: Picie naparu sprzyja leczeniu infekcji dróg moczowych i zapalenia pęcherza.

Jak przygotować napar z kory dębu?

Najpewniej instrukcję stosowania znajdziesz na opakowaniu. Pamiętaj, by napar z kory dębu spożywać na świeżo — niedługo po przygotowaniu. Nie ma sensu przyrządzać jednorazowo porcji na cały dzień.

Samo zrobienie napoju nie jest skomplikowane. Jedną łyżeczkę suszonej i pokruszonej kory zalej szklanką wrzątku. Odstaw na 10-15 minut, następnie przecedź i wypij. Nie przesadzaj jednak z ilością. Zalecana dawka to zwykle nie więcej niż 200 ml na dziennie. Stosuj doraźnie — naparu, bez konsultacji z lekarzem, nie należy przyjmować dłużej niż trzy dni. Długotrwałe spożywanie może bowiem prowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit.

Przeciwwskazania

Sięgając po specyfiki z naturalnej apteczki, zawsze warto poradzić się lekarza. Konsultacja jest obowiązkowa, gdy na stałe przyjmujemy leki. Uważać muszą osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze i choroby serca. Roślinne preparaty mogą bowiem wchodzić w interakcje z lekami.

Picie naparu z kory dębu nie jest zalecane kobietom spodziewającym się dziecka i karmiącym piersią ze względu na brak wystarczających badań na temat ich wpływu na przebieg ciąży. Tak samo nie należy podawać napoju małym dzieciom.

Prosty sposób na odchudzanie – domowa woda owsianaInteria Kulinaria

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPesymistyczna wizja przed igrzyskami
Następny artykułDzień Patrona Jasła – Świętego Antoniego Padewskiego A.D. 2024