Warszawa jako pierwsza w Polsce wprowadza Strefę Czystego Transportu, której celem jest ograniczenie emisji spalin i poprawa jakości powietrza. Nowe przepisy, obejmujące ograniczenia dla starszych pojazdów, mają przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia mieszkańców stolicy.
Od 1 lipca w Warszawie zacznie obowiązywać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W SCT ograniczony zostanie wjazd pojazdów z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starszych niż 27 lat lub niespełniających normy Euro 2 oraz pojazdów z silnikiem Diesla (w tym LPG) starszych niż 19 lat lub niespełniających normy Euro 4.
Przez pierwsze 3,5 roku z wymogów SCT będą zwolnieni mieszkańcy Warszawy, którzy rozliczają w niej podatki. Oznacza to, że nowe przepisy dotkną jedynie 3% pojazdów w mieście. Bezterminowo z wymogów zwolnieni będą także seniorzy (osoby powyżej 70 roku życia) oraz osoby z niepełnosprawnością. Potwierdzeniem tych uprawnień będzie specjalna nalepka.
Strefa obejmie większość Śródmieścia oraz fragmenty otaczających je dzielnic. Na tym obszarze wjazd pojazdów emitujących najwięcej trujących spalin zostanie ograniczony. Jak podkreślają urzędnicy, wprowadzenie SCT ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i poprawę zdrowia mieszkańców Warszawy.
Wprowadzenie Strefy Czystego Transportu to ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Warszawie. Dzięki temu zmniejszy się ilość trujących spalin w centrum miasta, co pozytywnie wpłynie na stan zdrowia jego mieszkańców. To także przykład dla innych miast w Polsce, które mogą wprowadzać podobne rozwiązania w przyszłości.
Od początku czerwca osoby zwolnione z wymogów SCT mogą składać wnioski o uprawnienia i nalepkę stacjonarnie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich oraz przez internet.
Wszystkie informacja na temat Strefy Czystego Transportu znajdziecie tutaj.
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS