24-osobowa, zorganizowana grupa (w tym 8 dzieci) wybrała się w czwartek 13 czerwca na wyprawę na Stóg Izerski. Po południu nad Górami Izerskimi przeszła gwałtowna burza.
Porażenie piorunem w Górach Izerskich
– Podczas burzy grupa schroniła się pod wiatą na wysokości ok. 1000 m n.p.m. w pobliżu przełęczy Łącznik. Niestety piorun uderzył właśnie w to miejsce i doszło do porażenia. Na miejscu szybko pojawiły się dwa zespoły GOPR. 13 osób z grupy, w tym 7 dzieci w wieku od 6 do 16 lat oraz 6 dorosłych, zostało przewiezionych do szpitali. Wszyscy byli przytomni. Wiemy, że była to grupa wycieczkowa z Wrocławia.
Grzegorz Wypych, oficer prasowy PSP w Lubaniu.
Reszta grupy z niewielkimi obrażeniami została przewieziona do hotelu w Świeradowie-Zdroju.
“Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał, nie ma zagrożenia życia i zdrowia. Część osób doznała tylko drobnych poparzeń” – powiedział w programie Radia Wrocław Adam Tkocz, szef karkonoskiej grupy GOPR. W akcji ratowniczej w Górach Izerskich brały udział zespoły GOPR ze stacji ratunkowych w Szklarskiej Porębie i Jeleniej Górze oraz 6 zespołów ratownictwa medycznego, policja oraz straż pożarna. Więcej informacji wkrótce.
Stóg Izerski na mapie
Co robić, gdy burza złapie cię w terenie. Przeczytaj!
Oto garść cennych porad policjantów (ze strony policja.pl), jak zachować się w trakcie burzy.
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, to:
- Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
- Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje.
- Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
- Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
- Wyjdźmy natychmiast z wody.
- Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.
Jeżeli jesteś podczas burzy w górach:
Im niżej, tym bezpieczniej. Dlatego, gdy jesteś na wycieczce i zauważysz, że nadciąga burza, próbuj zejść jak najniżej. Wyjmij z plecaka przedmioty metalowe, komórkę, MP3 i odłóż je daleko od siebie (tak samo zrób, gdy burza spotka cię w innych miejscach). Przykucnij ze złączonymi nogami na plecaku czy kurtce, osłoń głowę i czekaj, aż przejdzie nawałnica. Jeśli jest was więcej, nie siadajcie obok siebie, nie trzymajcie za ręce, nie opierajcie o skały.
gov.pl
Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS