A A+ A++

Nowe odkrycie związane z praktykami starożytnych Majów dotyczy składania przez nich ofiar z ludzi. Naukowcy wysnuli na ten temat nowe zaskakujące wnioski po przeprowadzeniu badań genetycznych.

Starożytna cywilizacja Majów do dziś fascynuje i inspiruje zarówno badaczy, jak i pasjonatów. Zdj. ilustracyjne.
/KARENSERNA, CC BY-SA 4.0 /Wikimedia

Starożytni Majowie od dawna fascynują badaczy i pasjonatów. Odkrycia dotyczące tej wysoko rozwiniętej cywilizacji, której korzenie sięgają 400 r. p.n.e., nadal potrafią nieźle zaskoczyć — nawet ekspertów, którzy od lat specjalizują się w badaniach nad ich dokonaniami. Tak jest i tym razem. 

Nowe odkrycie na temat rytuałów Majów. W tle zapisy w świętej księdze Popol Vuh

Badacze, którzy skupili się tym razem na analizie genomu starożytnych Majów z miasta Chichén Itzá na półwyspie Jukatan w Meksyku, odkryli coś niezwykłego. 

Od dawna wiadomo było, że Majowie praktykowali składanie ofiar z ludzi, także dzieci, jednak eksperci chcieli lepiej zrozumieć motywy stojące za tymi rytuałami. Międzynarodowy zespół badaczy z takich instytucji, jak Instytuty Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka, Krajowa Szkoła Antropologii i Historii (ENAH), Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) i Uniwersytet Harvarda przeprowadziły szczegółowe badania genetyczne szczątków 64 dzieci rytualnie pochowanych w Chichén Itzá. 

Wyniki zaskoczyły ekspertów, wskazując jednocześnie na nowy trop związany bezpośrednio z zapisami w świętej księdze Majów — Popol Vuh.

Praktyki Majów z Chichén Itzá zaskoczyły badaczy. Wśród ofiar rytuałów byli głównie chłopcy

Starożytne miasto Majów Chichén Itzá jest jednym z najbardziej znanych i zagadkowych stanowisk archeologicznych w Ameryce Północnej. Mimo jego znaczenia jako reliktu, a także jako atrakcji turystycznej, miejsce to wciąż pozostaje owiane tajemnicami. Wśród nich są kulisy składania przez Majów ofiar z ludzi. Badacze odkryli już liczne świadectwa takich praktyk, a przekonania na temat rytuałów dotyczyły do tej pory składania w ofierze głównie dzieci i młodzieży płci żeńskiej.

Aktualne badania wywróciły tę teorię do góry nogami. Okazało się bowiem, że w przypadku rytuałów w Chichén Itzá skupiano się na chłopcach i młodych mężczyznach — wszystkie 64 przebadane szczątki należały bowiem do osobników płci męskiej. 

– Relacje z początku XX wieku fałszywie spopularyzowały ponure opowieści o składaniu w ofierze młodych kobiet i dziewcząt w tym miejscu — powiedziała phys.org Christina Warinner, profesor nadzwyczajny nauk społecznych … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW niedzielę przez Katowice przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. Potem będzie piknik w Parku Kościuszki
Następny artykułEKF 2024: debatę prezesów zdominowały kwestie bezpieczeństwa związane z upowszechnieniem AI