A A+ A++

Ławeczka dialogu nie jest specjalnie często wykorzystywana przez miejskich urzędników. Podwładni Aleksandra Miszalskiego nie wywiązali się jeszcze ze wszystkich obietnic w sprawie konsultacji społecznych dotyczących planu ogólnego.

Prawie trzy tygodnie temu prezydent Krakowa Aleksander Miszalski wspólnie z przewodniczącym rady miasta Jakubem Koskiem zaprezentowali „ławkę dialogu”. Stanęła ona na placu Wszystkich Świętych przed głównym budynkiem urzędu. Jak mówił wówczas szef krakowskiego magistratu miała być symbolem nowego podejścia w kontakcie z mieszkańcami.

Ławka nie jest już wykorzystywana

– Ta ławka będzie z nami jeździła po całym Krakowie, ponieważ urząd nie może się zamykać, czekać na mieszkańców. Jesteśmy po to, aby czasem do nich pojechać. Mam już pierwsze zgłoszenia – zresztą obiecałem to w kampanii wyborczej – że przyjadę do Bronowic Wielkich, Opatkowic, a wczoraj rozmawiałem z panią, która poprosiła o interwencję nad Drwinką. Będziemy jeździć do ludzi, aby słuchać o ich problemach – powiedział 26 maja Aleksander Miszalski.

Emilia Król z biura prasowego magistratu tłumaczy nam, że ławeczka pierwszy raz została wykorzystana podczas dni otwartych magistratu. Wśród poruszanych przez mieszkańców tematów była m.in. budowa metra, funkcjonowanie dorożek na Rynku Głównym czy sprzedaż miejskich lokali.

Drewniana ławka stoi teraz pomiędzy innymi kamiennymi siedziskami na placu Wszystkich Świętych. Z odpowiedzi przesłanych przez biuro prasowe wynika, że została ona wykorzystana tylko raz, kiedy prezydent prezentował ją podczas spotkania z mediami.

Czy zgodnie z obietnicą – ławeczka była wykorzystana w trakcie konsultacji z mieszkańcami Bronowic, Opatkowic oraz Piasków? Z odpowiedzi urzędników wynika, że jeszcze nie. – Do Krakowskiego Centrum Kontaktu wpływają prośby od mieszkańców odnośnie miejsc i propozycje tematów, w dalszej kolejności będziemy ustalać harmonogram takich spotkań mieszkańców z prezydentem, z uwzględnieniem odwiedzin w Opatkowicach – wyjaśnia Emilia Król.

Niespełnione obietnice

Aleksander Miszalski złożył też konkretne obietnice w sprawie organizacji konsultacji społecznych nad jednym z kluczowych miejskich dokumentów. Mowa dokładnie o planie ogólnym, czyli dokumencie, który określi co w przyszłości można wybudować na danym terenie Krakowa. Miasto zostanie podzielone na wiele stref, a każda z nich będzie miała określoną docelową funkcję. Planiści i radni zdecydują, czy na tym terenie będą mogły powstawać np. bloki, biurowce, sklepy a może trzeba grunty zabezpieczyć pod parki, drogi albo linie tramwajowe.

22 maja prezydent zdecydował, że konsultacje społeczne w sprawie planu ogólnego potrwają dłużej o miesiąc, do końca czerwca. Tłumaczył, że mieszkańcy byli wcześniej skupieni na obserwowaniu kampanii wyborczej i mogli przeoczyć, że trwa zbieranie wniosków do kluczowego dokumentu.

Na konferencji prezydent złożył obietnice, że „mieszkańcy otrzymają ode mnie list z najważniejszymi informacjami”. – O planie ogólnym usłyszymy także w lokalnych stacjach radiowych. Nie zabraknie również filmów z instrukcją składania wniosków. Na każdym miejskim wydarzeniu czekać na nas będzie urzędnik gotowy do udzielenia wszelkich informacji i pomocy w złożeniu wniosku – podkreślił.

Prezydent Krakowa w trakcie konferencji prasowej
Prezydent Krakowa w trakcie konferencji prasowej

Do zakończenia konsultacji społecznych pozostało 2,5 tygodnia. Współpracownicy Aleksandra Miszalskiego niezbyt dynamicznie wzięli się do pracy.

W piątek urzędnicy poinformowali nas, że dalej nie ma treści listu, który ma trafić do skrzynek mieszkańców. Zapewnili jednak, że „niebawem rozpocznie się jego dystrybucja do mieszkańców”.

Co z obecnością urzędników odpowiedzialnych za plan ogólny na wszystkich miejskich imprezach? Pracownicy magistratu ograniczają się zaledwie do kilku takich wydarzeń. Emilia Król mówi nam, że ulotki były rozdawane m.in. podczas Dnia Ochrony Środowiska w parku Jordana, dniach Nowej Huty czy podczas Festiwalu Kolorów. – Będą dystrybuowane także podczas najbliższych wydarzeń, czyli powitaniu lata nad Bagrami, pikniku na Kozłówku, powitaniu lata w Symbiozie oraz na otwarciu Przystani w Parku przy Fabrycznej – wylicza.

Dodaje, że uruchomione zostały również stoiska informacyjne. Czynne są one w dni robocze od 7:40 do 15:30 w czterech lokalizacjach urzędu miasta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJacek Pałucha prezentuje najnowsze obrazy w Galerii Dobrej Sztuki
Następny artykułWarmińsko-mazurskie wsie odzyskają blask