A A+ A++

W wieku 65 lat profesor Rakowski skorzystał z przepisów umożliwiających przejście na emeryturę przy jednoczesnym pobieraniu pensji. Złożył wniosek w czerwcu, który jest miesiącem, kiedy ZUS waloryzuje emerytury. Gdyby zrobił to miesiąc później, otrzymałby wyższe świadczenie. Jednak nikt z ZUS-u nie poinformował emeryta o aktualnych zasadach. Nowe przepisy, wprowadzone w 2021 roku, nie dotyczyły już osób, które przeszły na emeryturę przed rokiem 2019, włączając w to profesora Rakowskiego. Według jego obliczeń, każdego miesiąca tracił 590 złotych z tego powodu.

Sprawa trafiła do sądu

Po odmowie ZUS-u w ponownym obliczeniu emerytury, profesor zdecydował się skierować sprawę do sądu, co rozpoczęło batalię prawno-sądową. Wsparcie dla emeryta nadeszło ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Sądu Okręgowego w Elblągu. W maju 2022 roku Trybunał Konstytucyjny otrzymał pytanie prawne dotyczące tego przypadku.

Według informacji prasowych sukces profesora Rakowskiego wynika bezpośrednio z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2023 roku, który stwierdził niezgodność wyliczeń “emerytur czerwcowych” z konstytucją. Następnie, w marcu bieżącego roku, sąd wydał korzystny dla profesora Rakowskiego wyrok.


czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNieoficjalnie: Ukraina musiała zrezygnować z kluczowego żądania wobec Rosji
Następny artykułWynik lewicy gorszy, niż wskazują liczby. Rozwiązanie? Tu robi się jeszcze gorzej