A A+ A++

Z badania „Ransomware w Polsce 2024”, przeprowadzonego przez firmę Sophos, wynika, że aż 38 proc. firm nie ma  odpowiednich zabezpieczeń. Ponad jedna trzecia ankietowanych przedsiębiorców nie przewiduje, że stanie się ofiarą ataku. W takiej sytuacji nie dziwi, że większość ataków ransomware kończy się w Polsce sukcesem hakerów: w aż sześciu na dziesięć prób cyberprzestępcom udaje się włamać do firmowych sieci, zaszyfrować dane i zażądać okupu. 

Przestępcy stosują nadal proste,  sprawdzone metody, np. phishing. Polega on na tym, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji i zainfekowania komputera. Wówczas staje się on furtką  do całego systemu.

Gdy bowiem kampania ransomware się powiedzie, skutki z reguły są opłakane. W ubiegłym roku niemal 40 proc. firm dotkniętych atakiem uległo cyberszantażowi zapłaciło szantażystom. Dla porównania – w Czechach czy na Węgrzech odsetek przedsiębiorstw, które zapłaciły hakerom sięga odpowiednio 8 i 3 proc.

Ile firmy płacą za uniknięcie katastrofy? W niemal co drugim przypadku były to kwoty na poziomie ponad pół miliona złotych. Badania pokazują ponadto, że 42 proc … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodzinny Piknik w Legionowie
Następny artykułHistoryczna chwila dla OSP Mrzezino: Pierwszy proporzec Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wręczony!