A A+ A++

Kaucja gwarancyjna dla operatorów platform cyfrowych będzie wynosić 1 mln zł – wynika z projektu rozporządzenia MF, opublikowanego na stronach RCL. Kaucja będzie nakładana na platformy, które nie informują o transakcjach przeprowadzonych za ich pośrednictwem.

1 mln zł kaucji dla firm. To nowy projekt MF dla firm działających w sieci
fot. My Life Graphic / / Shutterstock

We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kaucji gwarancyjnej składanej przez operatorów platform. Celem projektu jest dostosowanie stanu prawnego do nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych, która została przyjęta przez parlament, jednak jeszcze nie została podpisana przez prezydenta.

Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, której celem jest implementacja unijnej dyrektywy DAC7, nakłada na platformy cyfrowe obowiązek raportowania na temat sprzedawców działających z pomocą tych platform. Chodzi o osoby, które dokonują na platformach transakcji związanych ze sprzedażą towarów, świadczeniem usług, udostępnianiem środków transportu, udostępnianiem nieruchomości i ich części, w tym pomieszczeń przynależnych lub udziału w nieruchomościach.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli platforma nie wypełnia obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy, może zostać cofnięta jej rejestracja. Z kolei projektowane rozporządzenie dotyczy sytuacji, która następuje po cofnięciu rejestracji.

„(…) raportujący operator platformy, którego rejestracja została cofnięta, będzie mógł zarejestrować się ponownie jedynie pod warunkiem przedstawienia organom zainteresowanego państwa członkowskiego odpowiednich gwarancji w odniesieniu do swojego zobowiązania do przestrzegania obowiązków sprawozdawczych w Unii, w tym wszelkich zaległych niewypełnionych obowiązków sprawozdawczych. (…) W tej sytuacji, w przypadku cofnięcia indywidualnego numeru operatora platformy, może on zostać nadany ponownie jedynie po złożeniu Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej kaucji gwarancyjnej w wysokości 1 000 000 zł” – czytamy w uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia.

Z projektu wynika, że kaucję gwarancyjną należy złożyć w formie depozytu pieniężnego, gwarancji bankowych lub obligacji Skarbu Państwa co najmniej o trzyletnim terminie wykupu. Z kolei wycofać gwarancję będzie mógł wyłącznie podmiot, który ją wpłacił.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie od 1 lipca 2024 r. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ malk/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolski elektromarket wyjaśnił konkurencję. W tej cenie 100-watowy głośnik JBL Xtreme 3 to „must have” podczas wakacji 2024
Następny artykułМіськрада відмовила «Львівській політехніці» в будівництво багатоповерхівки