„Niech Rzym nadal pokazuje swoje oblicze – oblicze przyjazne, gościnne, hojne i szlachetne” – mówił Papież do władz Wiecznego Miasta, odwiedzając dziś z rana Wzgórze Kapitolińskie. Podkreślił, że z historii wypływa bardzo ważna symbolika miejsca, którego jest biskupem: ma ono „ducha uniwersalności”. Z tej racji Franciszek zachęcił do podtrzymywania dawnych tradycji m.in. poprzez przyjmowanie turystów i pielgrzymów przybywających na przyszły Jubileusz Roku 2025.
Vatican News
Ojciec Święty zaznaczył, iż wspomniana uniwersalność Rzymu dla chrześcijan nie wypływa tylko z samej starożytnej kultury Wiecznego Miasta – nałożyła się bowiem na nią wiara w Chrystusa, przynosząc zmiany prowadzące do większego braterstwa, człowieczeństwa, prymatu miłości. W tym kontekście odniósł się do pewnych drastycznych zwyczajów systemu dawnego imperium: „niewolnictwo stanowi bardzo znaczący przykład tego, iż nawet wyrafinowane cywilizacje mogą mieć elementy kulturowe tak głęboko zakorzenione w mentalności jednostek i całego społeczeństwa, że nie są one już postrzegane jako sprzeczne z ludzką godnością – mówił Franciszek. – Dzieje się tak również dzisiaj, kiedy niemal nieświadomie ryzykujemy wybiórczość i stronniczość w obronie godności ludzkiej, marginalizując lub odrzucając pewne kategorie osób, które ostatecznie znajdują się bez odpowiedniej ochrony”.
Zaznaczając szczególne znaczenie uniwersalności Wiecznego Miasta na przestrzeni dziejów, Papież nawoływał do jak największego otwarcia się na osoby na różny sposób marginalizowane. Dlatego, jak wskazał, zdecydował się na otwarcie Drzwi Świętych następnego Jubileuszu w więzieniu.
Podkreślając takie elementy, Franciszek zwrócił się na koniec ze szczególnym wezwaniem: „niech w każdym odrodzi się świadomość wartości Rzymu, świadomość symbolu, jaki to miasto stanowi dla wszystkich kontynentów; i niech się utwierdza – a raczej wzrasta – wzajemna skuteczna współpraca między wszystkimi władzami globu w celu harmonijnego i ciągłego działania, które uczyni Rzym jeszcze bardziej godnym roli, jaką przeznaczenie – czy bardziej Opatrzność – dlań zarezerwowała”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS