A A+ A++

Około pięciuset osób ubrało rękawiczki i chwyciło worki z charakterystycznym napisem, aby wspólnie posprzątać miejskie ulice, a później razem odpoczywać i świętować na ekologicznym festynie. Duża frekwencja udowodniła, że kolejna edycja „Czystej Rumi” była po prostu potrzebna. Ideą akcji niezmiennie było oczyszczenie miejskiej przestrzeni z zalegających śmieci oraz propagowanie ekologii w przystępny sposób.

Osoby chcące wziąć udział w społecznym sprzątaniu Rumi spotkały się w sobotę 8 czerwca o godzinie 9:00. W punktach zbiórek, zlokalizowanych w 11 strefach, na chętnych czekali koordynatorzy: przedstawiciele urzędu miasta, radni, nauczyciele i społecznicy. Najpierw wydali wolontariuszom worki i rękawiczki, a następnie zaprowadzili ich w miejskie obszary, które są najczęściej zaśmiecane. Kilkuset chętnych, w różnym wieku, zapełniało odpadami worki bądź zgłaszało organizatorom tereny, które należy oczyścić z większych odpadów. Wszyscy potwierdzili zgodnie, że z roku na rok miasto jest coraz czystsze.

 

Grupa wolontariuszy, która wyruszyła spod Klubu Integracji Społecznej Zagórze

Za wkład w uprzątnięcie Rumi oraz wzorową postawę obywatelską każdy wolontariusz otrzymał opaskę uprawniającą do odbioru tematycznych gadżetów, które były wydawane podczas festynu ekologicznego, odbywającego się po południu w parku Starowiejskim. Oficjalnego otwarcia tego wydarzenia dokonał wiceburmistrz Piotr Wittbrodt. Samorządowiec przywitał mieszkańców, podziękował za ich aktywność i obecność, a także zachęcił do bezpłatnego korzystania z atrakcji.
 

Tego dnia w parku czekało na dzieci i dorosłych kilkanaście różnych stoisk – wszystkie o ekologicznym charakterze. Przy siedzibie MDK-u dzieci i dorośli mogli odpowiadać na pytania dotyczące segregacji śmieci oraz zakręcić ekologicznym kołem fortuny. Wszyscy, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi, otrzymywali sadzonki oraz upominki. Przy stanowisku poświęconym pszczołom – czyli jednym z najistotniejszych stworzeń dla całego ekosystemu – na spragnionych wiedzy czekali Małgorzata i Ryszard Vossowie, małżeństwo pasjonatów pracujących z tymi owadami od 40 lat. Nieopodal, w tej samej strefie, mali i duzi majsterkowicze mieli okazję własnoręcznie zmontować budki dla ptaków pod okiem instruktora.

Przemieszczając się ciągiem pieszo-rowerowym w kierunku sceny, w miejskim namiocie, wolontariusze sprzątający miasto mogli wymienić opaski na: torby, szklane bidony, workoplecaki, koszulki i gry. Zaraz obok, w wydzielonej przestrzeni, miłośnicy przyrody mieli okazję obcować z drapieżnymi ptakami: sowami, sokołem i jastrzębiem. O zanieczyszczeniach, walce ze smogiem i dofinansowaniach na wymianę starych pieców można było porozmawiać po drugiej stronie ciągu, przy stanowisku przygotowanym przez Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza. Z kolei pytania dotyczące m.in. fotowoltaiki, pomp ciepła czy magazynów energii można było kierować do przedstawicieli firmy Energy On.
 

Całe rodziny chętnie brały udział w wielkoformatowych grach planszowych, warsztatach z tworzenia „lasu w słoiku” i malowaniu spersonalizowanych toreb wielokrotnego użytku czy budowaniu z opadów zabawek i dekoracji. Młodzież licznie odwiedzała stanowisko z energorowerami, gdzie podczas stacjonarnej jazdy wytwarzano energię zasilającą samochodziki wyścigowe oraz wyciskarkę do soków.


 

Pokaz z udziałem drapieżnych ptaków

Dużą atrakcją, jak co roku, były stojące przy letniej scenie pojazdy PUK-u. Śmieciarki były obsługiwane przez dzieci, oczywiście pod okiem zawodowych kierowców. Nowością był punkt edukacyjny Szkoły Podstawowej nr 1 łączący wiedzę z zakresu badań kosmicznych i ekologii – jednym z tematów było „zaśmiecanie kosmosu”. Zaraz obok znajdowało się stanowisko przygotowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, gdzie za pomocą makiety można było dowiedzieć się więcej o bioróżnorodności.


 

Prace przygotowane przez dzieci i nauczycieli w konkursie na ekozwierza

Równocześnie, na scenie i nie tylko, przez kilka godzin odbywały się animacje i zabawy dla dzieci. Rozstrzygane były również konkursy i projekty skierowane do przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i koordynatorów zaangażowanych w program edukacji ekologicznej. Na głodnych i spragnionych jak zawsze czekała także odpłatna strefa gastronomiczna.
 


Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: PUK Rumia, MDK Rumia, MOSiR Rumia, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz firma Energy On.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Nietrzeźwy motocyklista zderzył się z samochodem
Następny artykułWyniki Eurowyborów do PE w Polsce