Szpitale bez laryngologii – brakuje specjalistów
Potrzebni są lekarze specjaliści, a tych dramatycznie brakuje na rynku. Temat wraca raz po raz, na problem z dostępnością do takich specjalistów zwraca uwagę jeden z naszych słuchaczy.
W mieście dwustutysięcznym nie ma laryngologa. Co gorsza, nie można się z nikim połączyć, kto mógłby, pomóc człowiekowi w weekend, jeżeli chodzi o jakieś schorzenia laryngologiczne. Trzeba się udać do Radomska, gdzie jest powiat o wiele mniejszy niż w Częstochowie lub na Śląsku. Nie ma laryngologa, w szpitalu nie ma nigdzie. A prywatnie, jeżeli chodzi o weekend, to jest dramat.
Oddział Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego najpierw był przenoszony z ul. PCK do siedziby przy ul. Bialskiej, po czym przestał przyjmować pacjentów. Nie działa w tej lecznicy już blisko od dwóch lat. Laryngologia w największym szpitalu w Częstochowie odsyła pacjentów do Radomska czy Katowic. Problemu braku kadr nie rozwiązują pieniądze, mimo że zwiększyło się też wojewódzkie finansowanie dla szpitala specjalistycznego.
Stanisław Gmitruk: W budżecie województwa śląskiego na rok 2024 jest zapisana kwota 35 milionów 700 tysięcy złotych. Takiej kwoty jeszcze w budżecie nie było, ale nie może się odbudować oddział laryngologii, bo po prostu brakuje lekarzy specjalistów. Idą prace w tym kierunku, żeby przynajmniej przychodnia dotycząca laryngologii zadziałała. I jest to szpital największy w województwie, zalicza się do tak zwanej wielkiej piątki jednostek medycznych województwa śląskiego. I ta pomoc jest ciągle potrzebna.
Powiedział nam wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk.
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS