A A+ A++

W sobotę odbył się II Marsz Pamięci Żydów z trzebińskiego getta. Uczestnicy zebrali się na miejskim rynku, który przed wojną był centrum życia ludności żydowskiej.

Dwie pieśni w wykonaniu krakowskiej artystki Jagi Wrońskiej, rozpoczęły sobotni, II marsz pamięci Żydów trzebińskich. Na miejskim rynku, gdzie koncentrowao się ich życie, przypomniano historię żydowskiej części ludności miasta. Przed wojną stanowiła 1/5 populacji Trzebini.

Zostały też odczytane świadectwa ocalałych z Holokaustu – Josepha Wienera i Miriam Rozenbaum – uczestników akcji likwidacji getta w Trzebini 30 maja 1942 r.

Zebrani wysłuchali też listu jednego z potomków trzebińskich Żydów odczytanego przez Agnieszkę Kostuch ze stowarzysznia The Kkehilla Trzebinia pielęgnującego pamięć o żydowskich obywatelach miasta:

Nazywam się Icchak Zvi Mandelbaum, jestem potomkiem rodzin Mandelbaumów i Rosenbergów, które mieszkały w Trzebini, a także w Chełmku i Chrzanowie. Pragnę podziękować wszystkim organizatorom tego wydarzenia oraz wszystkim, którzy upamiętniają społeczność żydowską, która przez pokolenia tętniła życiem w Trzebini. W ramach Marszu Pamięci chciałbym podzielić się z Państwem nazwiskami członków mojej rodziny, którzy mieszkali w Trzebini i zginęli w Holokauście: Anshel Mandelbaum, syn Suchera Mandelabuma. Urodził się w Trzebini w 1925 roku, mieszkał w Trzebini, zginął w Auschwitz w 1942 roku, w wieku 17 lat. kuzyni mojego ojca: Malka Perl Gross, Wolf Moszes Mandelbaum, Samuel Jonas Mandelbaum i Frimet Lipschitz, dzieci Abla (Abrahama Aba) Mandelbauma, wszyscy urodzeni w Trzebni. Zginęli w Auschwitz wraz z rodzinami. Ciotka ojca, Chana Miriam Mandelbaum, urodzona w Trzebini w 1871 r., zginęła w Auschwitz w 1942 r. w wieku 71 lat wraz z częścią swoich dzieci i wnuków. Wujek ojca, Szimon Rosenberg, urodzony w Chrzanowie w 1874 r., mieszkał w Nowym Sączu i został tam zamordowany w 1942 r. w wieku 68 lat.
Wszyscy oni, a także wielu, wielu innych moich krewnych, byli integralną częścią Trzebini. Żyli tam swoim życiem, prowadzili swoje interesy, mieli dzieci i wnuki, kontynuowali żydowskie tradycje, tak jak ich ojcowie i matki przed nimi. Ta tkanka życia została rozerwana w latach Holokaustu.
Z głębi serca dziękuję za zorganizowanie tej uroczystości upamiętniającej ich, a także wszystkie pozostałe ofiary Holokaustu w Trzebini. Dziękuję w imieniu ofiar, a także ich żyjących potomków. Bądźcie błogosławieni, a dobry Bóg wynagrodzi was za wasze szlachetne czyny.”

Po krótkiej uroczystości w centrum Trzebini, uczestnicy przeszli w kierunku dworca kolejowego. Była to symboliczna, ostatnia droga mieszkańców trzebińskiego getta.

Wiesz, że…

W Trzebini są dwa miejsca pamięci związane z żydowską przeszłością: cmentarz przy ul. Słowackiego i synagoga przy ul. Piłsudskiego. Oba administrowane przez gminę Trzebinia i oba mocno zaniedbane.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak oddać ważny głos?
Następny artykułUsłyszał krzyki „ratunku, ratunku!”