A A+ A++

Zwrócenie uwagi na prawidłowy rozwój dziecka jest kluczowe dla każdego rodzica. Troskliwe obserwacje bardzo często powodują zastanowienie, czy pociecha funkcjonuje prawidłowo, czy wymaga konsultacji specjalisty. O tym, na co warto zwrócić uwagę w codziennym funkcjonowaniu z małym człowiekiem, rozmawiamy z Magdaleną Przybyło – fizjoterapeutką z Centrum Rehabilitacji w Przemyślu.

Mówi się, że pierwszą i najważniejszą zasadą wspierania prawidłowego rozwoju maluszka jest jego niezaburzanie. Co to oznacza?

– U zdrowego dziecka prawidłowy rozwój jest zaprogramowany automatycznie, więc jeżeli nie będziemy dziecku dostarczać negatywnych i nieprawidłowych bodźców, powinno ono samodzielnie nabywać odpowiednie umiejętności w prawidłowych odstępach czasowych. Dzieje się tak, podkreślmy jeszcze raz, u zdrowych niemowląt, bez zaburzeń neurologicznych. Jeżeli jednak nawet to niezaburzone neurologicznie dziecko otrzyma ze środowiska zewnętrznego nieprawidłowe bodźce, rozwój  może zostać zaburzony i wtedy warto udać się do specjalisty zajmującego się terapią dzieci i niemowląt.

W jaki sposób rodzic może się przyczynić do wspierania prawidłowego rozwoju swojego malucha?

– Przede wszystkim ważne jest, by sukcesywnie w ciągu dnia dostarczał dziecku doznania z zakresu przenoszenia własnego ciężaru ciała. Maluch powinien go odczuwać na różnych jego stronach.

Kiedy możemy o to zadbać?

– W zasadzie w każdej chwili poprzez – chociażby – prawidłowe układanie dziecka do snu, noszenie, pielęgnację oraz wspólną zabawę. Od samego początku ważne jest trenowanie unoszenia główki i wsparcia rozwoju symetrii. Pomóc w tym może układanie dziecka na odpowiednim podłożu – nie za miękkim, aby maluch, pchając z punktów podporu, mógł efektywnie unosić główkę i zbierać informację w formie „feedbacku” ze środowiska zewnętrznego. Przydatne mogą się okazać również zabawki, które zachęcą do podejmowania prób obserwacji, a w przyszłości zmian pozycji i przemieszczania się. Rozwój ruchowy powinien być swobodny i nieskrępowany. Dziecko powinno mieć swobodę ruchu tak, aby mogło efektywnie sięgać, łapać się za stopy, a później również wkładać je do ust, poruszać rękami i nogami czy móc odkrywać własne ciało.

Na coś szczególnie powinno się zwrócić uwagę?

– Owszem. Na stopy. Czasami niektóre wady są widoczne, jeszcze zanim dziecko zacznie obciążać kończyny dolne. Poobserwujmy, czy brzegi stopy są symetryczne, czy obie wyglądają i układają się prawidłowo. Jeżeli jest coś, co być może budzi nasze wątpliwości, warto skonsultować to ze specjalistą. Często stopy dziecka, są tylko przysłowiowym „wierzchołkiem góry lodowej”. Rodzic może zauważać problem tylko w obwodowych częściach ciała dziecka, a problem może być związany również z nieprawidłowym napięciem mięśniowym, postawą czy przykurczem pewnych grup mięśniowych, które mogą odpowiadać za widoczne w stopach nieprawidłowości. Im szybciej wdrożymy terapię, tym czas jej prowadzenia powinien być krótszy. Ważne jest zaangażowanie rodzica i systematyczna praca z dzieckiem w warunkach domowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd poniedziałku tłumy pobiegną do Lidla: Kultowy sprzęt 700 złotych taniej!
Następny artykułMożliwe spadki ciśnienia wody w Elblągu [ Wiadomości ]