A A+ A++

Pościel w 60 stopniach – czy zawsze?

Pranie pościeli to bardzo ważna czynność. Dzieje się tak z uwagi na to, że poszewki, zarówno z kołdry, jak i poduszki, mają bezpośredni kontakt ze skórą śpiącej osoby. Tylko odpowiedni sposób wyprania pościeli zagwarantuje pełną ochronę skóry oraz podniesie komfort snu. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób wykonać takie pranie, by pościel zachowała swoją miękkość i puszystość.

Często słyszy się, że pościel najlepiej jest prać w 60 stopniach, ponieważ w ten sposób się ją lepiej odkazi i tym samym zadba o to, by była czysta. Tak naprawdę wysoka temperatura może w znaczący sposób wpływać na stan danej tkaniny, a ponadto sprawić, że kolory wyblakną. Jeśli więc Twoja pościel ma ciemne barwy (na przykład czarną, granatową, bordową, brązową czy fioletową) na pewno nie powinieneś jej ustawiać na 60 stopni. Takie pranie sprawdzi się jedynie w przypadku pościeli z grubego, trwałego rodzaju bawełny, najlepiej w jasnych lub nieintensywnych kolorach.

Pranie pościeli: temperatura przy różnych materiałach

Temperatura prania zależy od materiału, z jakiego wykonana jest pościel. Niektóre tkaniny są zdecydowanie delikatniejsze, więc wymagają niższej temperatury, innym z kolei nie powinny szkodzić jej wyższe wartości. Zwykle przyjmuje się, że przedział temperatury dla pościeli to od 40 do 60 stopni Celsjusza.

Pościel z bawełny

To zdecydowanie najpopularniejszy typ pościeli. Nic dziwnego – uważa się ją powszechnie za stosunkowo miękką, przyjemną w dotyku i lekką, dlatego też gwarantuje odpowiednią przewiewność. W zależności od jej grubości i koloru, jaki wybierzemy, można ją prać w temperaturze od 60 do nawet 90 stopni (to już jednak skrajne przypadki szczególnie wytrzymałych rodzajów bawełny).

Pościel z satyny bawełnianej

To pościel, którą wiele osób wybiera na lato z uwagi na jej śliskość i przyjemny chłód, jaki zapewnia. Tkanina ta poza tym wygląda też bardzo efektownie na łóżku. Temperatura, w której ją pierzesz, nie powinna przekraczać 60 stopni, choć lepiej zdecydować się na niższą wartość (na przykład 50 lub 40). Zrezygnuj też z intensywnego wirowania, która będzie ją zanadto gniotła.

Pościel z mikrofibry

Mikrofibra jest syntetycznym materiałem, który ze względu na swoje właściwości, jest polecany często alergikom. Wybiera się go także ze względu na sporą wytrzymałość, ponieważ bardzo rzadko ulega przetarciom. Musisz mieć świadomość, że jeśli wypierzesz pościel z tej tkaniny w zbyt wysokiej temperaturze, prawdopodobnie straci ona swoje właściwości. Najlepiej, jeśli nastawisz pralkę na 30, góra 40 stopni.

Pościel z flaneli

Zwykle pościele z flaneli są miękkie i przyjemne w dotyku, a dodatkowo dosyć grube i ciężkie. Z tego właśnie względu poleca się je na zimowe miesiące. Żeby materiał się nie uszkodził, a jednocześnie nie utracił swoich cennych właściwości, takiej pościeli nie poleca się prać w temperaturze przekraczającej 40 stopni.

Pościel z kory

Kora to gruba tkanina produkowana ze splotów bawełny. Wybiera się ją zwykle z uwagi na trwałość i wytrzymałość podczas użytkowania. Pościel z kory powinno się prać w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni. Weź jednak pod uwagę, że niektóre gatunki kory wymagają prania w niższych temperaturach (warto sprawdzać oznaczenia na metkach od producenta).

W jakiej temperaturze prać pościel? fot. Shutterstock

Pościel: ile stopni dla prześcieradeł?

Oprócz poszewek na pościel składa się także prześcieradło. W ilu stopniach można je prać, by nic mu się nie stało? Wiedz, że to bardzo ważne z powodu higieny, którą na pewno chciałbyś utrzymać jak najdłużej. Najlepiej wybrać temperaturę w przedziale od 40 do 60 stopni Celsjusza. W przypadku wyższych temperatur tkaniny, z jakich powstają prześcieradła, mogłyby ulec skurczeniu się, a ich włókna mogłyby zostać uszkodzone.

Nie można też przesadzać w drugą stronę i prać prześcieradeł w zbyt niskiej temperaturze, ponieważ w ten sposób nie zostaną usunięte wszystkie zanieczyszczenia, wbite w sploty tkaniny. Właśnie z powodu częstych zabrudzeń prześcieradła powinny być prane raz na dwa tygodnie. Jeśli natomiast zmagasz się z alergią, może się okazać, że należałoby je w Twoim przypadku prać jeszcze częściej.

Czy trzeba wyprać nową pościel?

Kiedy wyjmujesz nową pościel z opakowania, może Ci się wydawać, że jest ona czysta i gotowa, by z niej korzystać. Nic bardziej mylnego – w pierwszym kroku na pewno powinieneś ją wyprać. Weź pod uwagę fakt, że producent mógł ją zabezpieczyć wybranym środkiem chemicznym, który miał pomóc w utrzymaniu jej w dobrym stanie.

W trakcie powstawania samej pościeli na tkaninie mogły pozostać mikrowłókna, które pranie pozwoli oddzielić skutecznie od materiału. Nie musisz stosować żadnych specjalnych sztuczek – zawsze warto natomiast sprawdzić zalecenia producenta związane z praniem danej pościeli.

W jakiej temperaturze prać pościel: a co z ustawieniami pralki?

Oprócz temperatury, są jeszcze inne ustawienia, o których powinieneś pamiętać, wstawiając pranie z pościelą. Większość pralek ma program nadający się do pościeli, a jeśli nie, zawsze możesz wybrać program delikatny, który nie pozwoli na jej uszkodzenia. Kiedy pierzesz pościel, raczej nie mieszaj jej z ubraniami i nie używaj silnych detergentów, by nie uszkodzić włókien tkaniny. Pamiętaj też, by nie wkładać razem do pralki pościeli kolorowych i białych oraz kompletów wykonanych z różnych materiałów. Do bardziej wytrzymałych odmian bawełny można wybrać program oznaczony jako bawełna.

Z jaką częstotliwością prać pościel?

Pościel, na której bezpośrednio śpimy, warto prać nie rzadziej niż co trzy tygodnie. Jeśli jednak jesteś alergikiem, będziesz musiał to robić jeszcze częściej. Rzadziej możesz prać pokrowce na materace czy na poduszki – wystarczy robić to raz na dwa miesiące. Jeśli natomiast mowa o poduszkach i kołdrach, które oblekamy poszewkami, wypierz je przynajmniej raz na pół roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy trans­parent­ność pomaga? Przypadek Morza Po­łudnio­wo­chiń­skiego
Następny artykułSięgnęli na piachu po srebrne medale mistrzostw Dolnego Śląska