A A+ A++

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) w opublikowanym raporcie o stanie polskiej energetyki wiatrowej w 2024 r. „Energetyka wiatrowa na nowo” postuluje kilkanaście zmian w prawie, które miałyby usprawnić oraz przyspieszyć proces budowy nowych instalacji wiatrowych. Część z tych postulatów ma znaleźć się w długo wyczekiwanym projekcie kolejnej już liberalizacji ustawy odległościowej dla farm wiatrowych. Są też i takie propozycje nad którymi toczy się jeszcze debata. Są to m.in. kwestie skrócenia procedur środowiskowych po stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, oraz „szybsza ścieżka” realizacji farm wiatrowych na terenach przemysłowych poprzez umożliwienie na tych terenach realizacji inwestycji wiatrowych na bazie Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych niezależnie od Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. To pozwoliłoby na szybkie wybudowanie nowych turbin wiatrowych o mocy od 1,8 GW (przy utrzymaniu obecnego dystansu 700 m., jako minimalnej odległości) do 3,6 GW ( przy zmianie na 500 m.). Tematem rozmów są także propozycje branży dotyczące zniesienia ograniczeń przy lokowaniu farm wiatrowych w bliskim sąsiedztwie linii energetycznych.

Czytaj więcej

Jak długo będziemy czekać nową ustawę wiatrakową?

Swoboda inwestora, a bezpieczeństwo 

Przypomnijmy, że w poprzedniej nowelizacji ustawy wiatrakowej z marca 2023 r. wprowadzono zapis, że w przypadku lokalizowania elektrowni wiatrowej, odległość tej elektrowni od sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć jest równa lub większa od trzykrotności maksymalnej średnicy wirnika wraz z łopatami albo równa lub większa od dwukrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej, określonych w planie miejscowym. O tym, która wartość jest wiążąca zależy od tego, która z tych wartości jest większa. Branża uważa, że taki zapis jest zbędny i ogranicza tylko możliwości budowy nowych instalacji wiatrowych. 

Czytaj więcej

Miłosz Motyka, rzecznik PSL

We wspominanym raporcie czytamy, że określenie sztywnych odległości bez indywidualnej oceny każdej inwestycji szkodzi rozwojowi farm wiatrowych i wprowadza niefunkcjonalne ogranic … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZielone światło dla biłgorajskiego toru. Wkrótce rozpoczną się testy
Następny artykułSukces grupy teatralnej z Biłgoraja