A A+ A++

Zrzeszeni w największym związku zawodowym pracownicy giganta technologicznego Samsung Electronics podjęli w piątek jednodniowy strajk – pierwszy od powstania koncernu w 1969 r. Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzeń i premii od zysków. Eksperci wskazują, że wpływ akcji na produkcję będzie znikomy.

Pierwszy w historii strajk pracowników Samsunga. "Wpływ na działalność firmy znikomy"
fot. yllyso / / Shutterstock

“Skoordynowane wykorzystanie urlopu jest naszym pierwszym krokiem w kierunku ostatecznego celu, jakim jest strajk na dużą skalę” – powiedział Lee Hyun-guk, zastępca szefa Krajowego Związku Zawodowego Samsung Electronics (NSEU).

Związek ten liczy ponad 28 tys. członków, czyli 22 proc. wszystkich pracowników spółki Samsung Electronics, największego na świecie producenta układów pamięci, smartfonów i telewizorów.

NSEU jak dotąd nie ujawnił liczby osób, które, jak podkreślono, dobrowolnie przystąpiły do protestu.

Negocjacje pomiędzy kierownictwem spółki a pięcioma związkami zawodowymi trwają od stycznia.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

W marcu zarząd poinformował, że zgodził się z pracownikami na średni wzrost wynagrodzenia o 5,1 proc. w tym roku.

Związkowcy z NSEU mówią, że zaakceptują taką skalę podwyżek, zamiast zakładanej początkowo 6,5 proc., pod warunkiem większych premii opartych na wynikach i dodatkowego dnia wolnego.

W ostatnich tygodniach pracownicy organizowali pikiety przed biurami firmy w Seulu, a także przed zakładem produkcji chipów w Hwaseong, na południe od stolicy.

Jak zaznacza agencja Yonhap ze względu na to, że dzień, na który zaplanowano strajk, wypada pomiędzy obchodzonym we czwartek Dniem Pamięci a weekendem, wielu pracowników już wcześniej zaplanowało wolne, choć i tak wskaźnik wykorzystania urlopu jest nieco niższy niż w roku ubiegłym, więc nie oczekuje się, by piątkowa akcja odbiła się na wydajności firmy.

“Deklaracja strajku nie wpłynie na produkcję pamięci D-RAM i NAND flash, ani nie spowoduje niedoboru dostaw” – mówi cytowany przez agencję ekspert z tajwańskiej firmy TrendForce, zajmującej się badaniami rynku, który podkreśla, że produkcja i tak jest wysoko zautomatyzowana.

Yonhap zaznacza również, że w czwartek minęło 31 lat od ustanowienia tzw. nowego manifestu zarządzania, w którym nieżyjący już prezes Samsunga Lee Kun-hee powiedział: “zmieńcie wszystko oprócz waszych żon i dzieci”. Słowa krytyki, które skierował do menedżerów i inżynierów firmy, przekształciły Samsung Electronics z małego producenta telewizorów w giganta elektroniki użytkowej.

Zaostrzający się spór między zarządem a związkami zbiega się w czasie ze słabymi wynikami i problemami spółki w sektorze półprzewodników.

W ubiegłym roku Samsung Electronics, największy na świecie producent układów scalonych, odnotował roczną stratę w wysokości 15 bln wonów (11 mld USD) w samym tylko sektorze półprzewodników z powodu spadającego popytu na produkty IT.

Samsung Electronics uniemożliwiał swoim pracownikom zrzeszanie się w związkach zawodowych przez dziesięciolecia, aż do 2020 roku.

Krzysztof Pawliszak

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTaneczne show Jazzymotion Studio
Następny artykułZamknięcie drogi powiatowej nr 2056R (Jabłonica Polska – Jasionów)