A A+ A++

Kongres Zdrowe Miasta wyrasta z projektu Indeks Zdrowych Miast — inicjatywy zainaugurowanej w 2022 roku przez Grupę LUX MED i realizowanej wspólnie z naukowcami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Projekt na przestrzeni ostatnich lat skupiał uwagę na tworzeniu miast przyjaznych obywatelom, prezentując warunki życia w polskich miastach na prawach powiatu. Publikacja to zbiór informacji i analiz dotyczących inicjatyw i działań, jakie lokalne społeczności wdrażają, tworząc zrównoważoną przestrzeń miejską. W tym samym gronie, przy udziale Grupy LUX MED, ruchu Open Eyes Economy i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie organizowany jest Kongres.

– Nasze miasta potrzebują nowatorskich, ale i praktycznych rozwiązań, aby stawić czoła wyzwaniom jakie niosą ze sobą m.in. zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska i urbanizacja. Inicjatywa jaką jest Kongres Zdrowe Miasta powstała, ponieważ wierzymy w konieczność tworzenia przestrzeni do dialogu, gdzie lokalne władze, przedsiębiorcy i mieszkańcy mogą wspólnie pracować nad rozwiązaniami pozwalającymi projektować i tworzyć zdrowe przestrzenie miejskie. W interesie nas wszystkich – mieszkańców polskich miast – jest skupić wszystkich interesariuszy wokół tych celów i działać na rzecz wspólnego dobra – mówi Anna Rulkiewicz, członkini Rady Programowej Kongresu Zdrowe Miasta, Prezeska Grupy LUX MED.

Porozmawiajmy o wyzwaniach i sukcesach polskich miast

Transformacja w kierunku miast inteligentnych, zielonych przestrzeni, efektywnych systemów transportowych i zrównoważonej gospodarki, staje się nie tylko potrzebą, ale i nieuniknioną ścieżką rozwoju współczesnych miast. Dlatego celem Kongresu jest wypracowanie rozwiązań i rekomendacji, które przyczynią się do polepszenia jakości życia w naszych miastach oraz zainspirują do działania na szeroką skalę.

– Włodarze miast stoją przed szeregiem wyzwań związanych z zapewnianiem odpowiedniej jakości życia swoich mieszkańców, dbając o to, żeby miasta były czyste, zdrowe, przyjazne i tworzyły warunki do aktywności. Jak pokazują doświadczenia, dbanie o jakość powietrza, dostęp do terenów zielonych, rozwój infrastruktury sprzyjającej aktywności fizycznej czy dostęp do żłobków i przedszkoli przyciągają mieszkańców. Miasta, które mają wysoką wartość Indeksu Zdrowych Miast bardzo często się rozwijają, zyskując nowych mieszkańców. Dlatego już we wrześniu o tych wyzwaniach i szansach na rozwój porozmawiamy podczas Kongresu Zdrowe Miast: Ludzie – Biznes – Środowisko. Cieszę się, że wydarzenie odbędzie się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie – w mieście, które już dwukrotnie zostało najzdrowszym w Polsce w ramach Indeksu Zdrowych Miast – powiedział dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członek Rady Programowej Kongresu Zdrowe Miasta.

Dwa dni inspirujących dyskusji z udziałem biznesu

Nadchodzący Kongres, w ciągu dwóch dynamicznych dni, otworzy forum dla inspirujących dyskusji i wymiany doświadczeń. Program wydarzenia zostanie zaprojektowany wokół ośmiu kluczowych ścieżek tematycznych, które odzwierciedlają kategorie Indeksu Zdrowych Miast: Środowisko, Zdrowie, Ludność i pokolenia, Usługi komunalne i społeczne, Edukacja, Mieszkalnictwo, Przestrzeń oraz Infrastruktura. Nowością w stosunku do Indeksu Zdrowych Miast będzie zaproszenie do aktywnego udziału przedstawicieli polskich firm, które przecież także, poprzez swoją działalność biznesową, wpływają na miejski krajobraz.

– Bardzo istotnym elementem Kongresu jest Okrągły Stół, który zgromadzi szerokie grono ekspertów z różnych dziedzin, m.in.: zdrowia publicznego, biznesu, ochrony środowiska, nauki, władz samorządowych. To tutaj, w otwartym i twórczym dialogu, zostaną wypracowane fundamenty nowego projektu – Indeksu Zdrowych Firm. Celem tej inicjatywy jest stworzenie wiarygodnej i transparentnej metodologii oceny polskich przedsiębiorstw pod kątem ich wpływu na zdrowie pracowników oraz środowisko naturalne. Indeks Zdrowych Firm ma za zadanie doceniać firmy, które aktywnie wkładają wysiłek w tworzenie zdrowych przestrzeni i przyjaznego środowiska pracy – powiedział prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej OEES, Przewodniczący Rady Fundacji GAP, członek Rady Programowej Zdrowe Miasta.

Gala i wyróżnienia dla najzdrowszych miast

Podczas Kongresu, jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu będzie uroczysta gala, w trakcie której poznamy wyniki trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast. To szczególny moment, w którym miasta zostaną docenione za ich wysiłki w kształtowaniu zrównoważonych przestrzeni miejskich. Wyróżnienia w postaci statuetek zostaną przekazane na ręce burmistrzów, prezydentów miast lub ich delegatów.

Wśród gości zaproszonych na Kongres, oprócz wspomnianych przedstawiciele władz samorządowych, znajdą się również przedstawiciele władz wykonawczych i ustawodawczych, sektora biznesowego, jak też liderzy organizacji miejskich. Wydarzenie będzie relacjonowane przez ogólnopolskie i tematyczne media, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu świadomości społecznej dotyczącej zdrowych inicjatyw miejskich.

Warto podkreślić, że Kongres Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko nie ma charakteru komercyjnego. Udział w wydarzeniu możliwy jest po uprzedniej rejestracji za pośrednictwem www.zdrowemiasta.pl. Środki pozyskane od partnerów biznesowych przeznaczone zostaną na szczytny cel społeczny, którego beneficjentem będzie projekt edukacyjny w szkołach, realizowany w ścisłej współpracy z cenioną reżyserką Ewą Ewart, który ma na celu wsparcie rozwoju młodzieży i kształtowania świadomości ekologicznej wśród przyszłych pokoleń.

W Radzie Programowej Kongresu Zdrowe Miasta zasiadają następujące osoby:

prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej OEES, założyciel Fundacji GAP; 
dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; 
dr Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED, wiceprezydentka Konfederacji Lewiatan, Prezeska Związku Pracodawcy dla Zdrowia
dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, Prorektorka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; 
prof. Zbigniew Gaciong , Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; 
Natalia Hatalska, Prezeska i założycielka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością; 
Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan; 
Ewa Ewart, Dziennikarka, reżyserka; 
Maria Krawczyńska-Kaczmarek, Członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu; 
dr Bernard Waśko, Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

Patronat Honorowy nad Kongresem na ten moment objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Patronaty merytoryczne objęły także następujące instytucje:

Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Konfederacja Lewiatan
Polski Alarm Smogowy
UN Global Compact
UNEP-GRID

Więcej informacji na temat Kongresu na stronie: www.zdrowemiasta.pl

Więcej o Grupie LUX MED:

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 23 000 osób, w tym około 10 000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Więcej informacji: www.luxmed.pl

Więcej o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna kształcąca liderów życia gospodarczego i społecznego. Naukowcy SGH zgłębiają kluczowe dla współczesnego świata zagadnienia w taki sposób, aby zdobyć na ich temat wiedzę, z której da się wyprowadzić trafne wnioski i zaprojektować efektywne działania. Uczelnia jest znaczącym ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw, kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Realizuje badania i opracowuje ekspertyzy na zamówienia przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z elementów tej współpracy jest wzmacnianie potencjału SGH i wspólne dążenie do umacniania jej pozycji jako wiodącej uczelni ekonomiczno-biznesowej. SGH, niezależna i wrażliwa społecznie, rozwija obywatelskie oraz etyczne postawy poprzez swoją działalność dydaktyczną, badawczą i opiniotwórczą. Jej celem jest też kształcenie przyszłych liderów. Łącząc praktyczne doświadczenie z teorią, SGH zachęca swoich partnerów biznesowych do pokazywania studentom i studentkom, jak właściwie wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, aby przekuć je w sukces. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz MBA w języku angielskim.

Więcej informacji: www.sgh.waw.pl

Więcej o Fundacji GAP:

Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Małopolsce. Została powołana w 2005 roku przez grono pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fundacji przyświeca misja rozwijania ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Misja ta realizowana jest w szczególności poprzez tworzenie ośrodka analiz – think tanku OEES HUB, organizację wydarzeń kreujących rozwiązania odpowiedzialnego rozwoju a także prowadzone doradztwo rozwojowe dla MŚP i NGOsów. Fundacja GAP jest inicjatorem i organizatorem Kongresu Open Eyes Economy Summit, którego 7. edycja będzie mieć miejsce w dniach 22-23 listopada 2022 w Krakowie, a także: Kongresu Solidarni w Rozwoju w Gdańsku, Kongresu Regeneracja Miast w Łodzi oraz Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu, w ramach którego współtworzy i wydaje ranking oceniający rozwój miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody – Water City Index.

Więcej informacji: www.fundacjagap.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMedia: Gorący transfer Lecha Poznań. Są nowe ustalenia!
Następny artykułNabór- główny specjalista – energetyk gminny w IF