A A+ A++

Po 123 latach zaborów, po odzyskaniu niepodległości, w końcu Polska odzyskała dostęp do morza. W ramach patriotycznego aktu gen. Józef Haller wrzucił w Pucku złoconą obrączkę do Bałtyku. Oznaczała ona powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej.

Jak podkreśla marszałek Mieczysław Struk, dla mieszkańców naszego regionu obchody rocznicy zaślubin Polski z morzem to punkt kulminacyjny obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Prezydent Duda i specjalny pociąg do Pucka

Główne uroczystości tradycyjnie zostaną zorganizowane w poniedziałek, 10 lutego w Pucku.

Na godz. 9.30 planowany jest przyjazd historycznego pociągu z Gdańska wraz z inscenizacją z powitaniem gen. Hallera i gości, po czym bohaterowie przejdą na Stary Rynek. Gdzie o godz. 10.15 zostanie odsłonięta tajemnica upamiętniająca Antoniego Miotka, puckiego działacza niepodległościowego.

Odsłonięcia dokona w asyście wojskowej Andrzej Duda, prezydent RP. O godz. 11 w puckiej farze odbędzie się msza święta. Na godz. 14 zaplanowana jest inscenizacja historyczna w miejscu, gdzie przed stu laty dokonano zaślubin Polski z morzem. Puckie uroczystości zakończy spektakl na wodzie “Laserowe stulecie”, zaplanowany na godz. 17.15.

Gdańskie obchody rozpoczną się historyczną grą miejską na Starym i Głównym Mieście w niedzielę, 9 lutego. Ci, którzy chcą wziąć w niej udział, powinni w godzinach 10-14 pojawić się w gdańskim Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35.

‘Zaślubiny Polski z morzem’ – obraz olejny Wojciecha Kossaka z 1931 r. Gen. Józef Haller wrzuca na nim pierścień w fale Bałtyku, co nie było raczej możliwe, bo morski brzeg pokrywał lód Fot. Alamy Stock

W godzinach 12-16, na Dworcu Głównym PKP w Gdańsku, stanie historyczny pociąg z rekonstruktorami odtwarzającymi przejazd gen. Hallera przez Gdańsk, który przed stu laty przyjechał do Gdańska z Torunia, żeby spotkać się tu z pomorską Polonią.

I to właśnie tu o godz. 14.45 odbędzie się inscenizacja symbolicznego przekazania obrączek zaślubinowych na ręce rekonstruktorów delegacji polskiej z 1920 r., w tym generałowi Hallerowi. Jedną z nich w Pucku generał dokonał zaślubin z morzem, natomiast drugą nosił na palcu aż do śmierci. Obrączki przekaże, nawiązując do gestu dr. Józefa Wybickiego wykonanego przed wiekiem, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska.

Gdańskie uroczystości zwieńczy koncert na 100-lecie z udziałem Leszka Możdżera, Agnieszki Duczmal i Mirosława Baki w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Świętuje całe województwo

Oprócz Gdańska i Pucka obchody stulecia zaślubin odbędą się w całym województwie. W wielu miejscowościach odbywać się będą różne spotkania, wystawy i koncerty. W piątek, 7 lutego w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub” pt. „A mòrze Pòlsce òd stalat przëgriwô, spiéwô, szëmi…”. W sobotę w Gniewinie zorganizowany zostanie Kociewski Bal Niepodległości. A we wtorek, 11 lutego, o godz. 10 we Władysławowie zobaczyć będzie można rekonstrukcję historyczną wypłynięcia generała Hallera pod biało-czerwoną banderą na wody polskiego morza.

Głównym organizatorem wydarzeń w ramach 100-lecia zaślubin Polski z Bałtykiem jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJuż 1000 placówek leczniczych korzysta z e-skierowania
Następny artykułKONSORCJUM STALI SA (11/2020) Zawarcie aneksu do umowy z Bankiem Millennium S.A.