A A+ A++

Wyspane osoby częściej czują wdzięczność, są bardziej odporne psychicznie i czują, że dobrze prosperują. Dłużej śpią ci ludzie, którzy wcześniej kładą się do łóżka.

Według American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society dorośli powinni regularnie przesypiać w nocy co najmniej 7 godzin, aby zachować optymalne zdrowie, produktywność i sprawność.

Według nowego badania, którego wyniki przedstawiono w magazynie “SLEEP”, dbanie o sen przynosi jeszcze inne korzyści. Okazało się bowiem, że dobrze wysypiające się osoby częściej czują wdzięczność, stają się bardziej odporne psychiczne i uważają, że rozwijają się w życiu.

W doświadczeniu wzięło udział 90 ochotników, którzy zależnie od grupy, do której ich przypisano mieli za zadanie, w czasie roboczego tygodnia chodzić spać wcześnie, późno, lub o normalnej porze. Ich sen był monitorowany z pomocą specjalnych czujników.

“Badania sondażowe wskazują, że w ostatnich latach poziom szczęścia w Stanach Zjednoczonych spadł i w tym samym okresie powszechne stały się problemy ze snem. Chociaż wiadomo, że brak snu pogarsza kłopoty ze zdrowiem psychicznym, dotąd nie przeprowadzono badań eksperymentalnych, aby sprawdzić, czy zwiększenie ilości snu poprawia pozytywne aspekty życia, takie jak poczucie celu, nadzieja i wdzięczność” – mówi główny autor publikacji Michael Scullin z Baylor University.

“Subtelne zwiększenie ilości snu zwiększyło wdzięczność ludzi, a także ich odporność i odczucie życiowego rozwoju” – dodaje.

Okazało się przy tym, że wydłużyć ilość snu można zwykle relatywnie łatwo – wystarczy wcześniej pójść spać.

Otóż ochotnicy z grupy chodzącej spać najwcześniej, spali średnio o 46 minut dłużej, niż średnia, a zaczynający sen najpóźniej – o 37 minut krócej.

Autor: Marek Matacz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie na „Dzień Sąsiada w Baczach Mokrych”
Następny artykułWebinar ABC eksportu – zapraszamy