A A+ A++

Już 7 czerwca odbędzie się 15., jubileuszowy bieg LEGIONOWSKA DUCHA. Dziś mało kto pamięta, że pomysłodawcą i pierwszym organizatorem tego sportowego wydarzenia był Jan Skakluk i jego koledzy z Klubu Biegacza

Legionowska Dycha to impreza biegowa, która już na stałe wpisała się w historię Legionowa. Jest to największy bieg uliczny w regionie, który przyciąga zarówno lokalnych biegaczy, jak i sportowców z całej Polski. 7 czerwca br. odbędzie się  jej 15., jubileuszowa edycja.

Zabrakło medali

Pierwsza Legionowska Dycha odbyła się 21 czerwca 2009 r. Na pomysł zorganizowania biegu wpadł Jan Skakluk, prezes Klubu Biegacza, a pomagali mu Kazimierz Romański i Jacek Gardener. O pomoc w organizacji imprezy zwrócili się oni do Urzędu Miasta w Legionowie oraz do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR). Frekwencja i popularność biegu  przerosła jednak wszelkie oczekiwania. Był to szok nie tylko dla organizatorów. W biegu wzięło udział ponad 400 uczestników, a wygrał Kenijczyk. Organizatorom zabrakło nawet  medali dla wszystkich uczestników biegu, dlatego musieli je później wysyłać pocztą.

Pozazdrościli sukcesu?

Równie udana była Legionowska Dycha zorganizowana w 2010 r. Tym razem wygrał biegacz z Ukrainy, a frekwencja była także duża. Sukces imprezy spowodował jednak, że już podczas przygotowań  doszło do tarć pomiędzy MOSiR-em a Klubem Biegacza. MOSiR chciał wszystkim zarządzać, a przede wszystkim pieniędzmi. Jak Mówi Jan Skakluk – komuś najwyraźniej przeszkadzało, że taką imprezę potrafili rozkręcić Skakluk i jego koledzy z Klubu biegacza.

MOSiR przejął imprezę

W 2011 r. organizacje imprezy przejął MOSiR, a Klubu Biegacza nie zaproszono nawet do pomocy. W następnych latach Skakluka i jego kolegów zaczęto sekować i powoli wymazywać z historii Legionowskiej Dychy. Pomimo to, Jan Skakluk, co roku bierze udział w biegu jako zwykły uczestnik. W tym roku będzie podobnie, na starcie będzie można zobaczyć 73-letniego biegacza.

Jan Skakluk urodził się w 1951 r., biega od 46 lat.

Przebiegł 135 maratonów ulicznych (42, 195 km), 11 maratonów komandosa, 4 supermaratony (100 km), 4 ultramaratony Powstańca 1944 (63 km), 8 maratonów Pamięci Dzieci Zamojszczyzny (100) km)

WD

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChiny skutecznie wypychają Rosję z rynku broni w Afryce
Następny artykułPrezydenckie weto ws. Klicha. Wojna o ambasadorów trwa