Kosmiczny Teleskop Hubble’a ma już ponad 30 lat i boryka się coraz częściej z usterkami. Jedna z nich dotyczy żyroskopu. NASA przekazała, że ma plan związany z wydłużeniem żywotności obserwatorium do 2035 r. Jednak Kosmiczny Teleskop Hubble’a nie będzie już tak sprawny jak kiedyś.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a to obserwatorium, które wystrzelono ponad trzy dekady temu. Nadal działa, choć wykazuje oznaki starości. Objawia się to kolejnymi usterkami, których w ciągu ostatnich lat było kilka. Na szczęście NASA ma pomysł na to, jak wydłużyć jego żywotność.
W maju Kosmiczny Teleskop Hubble’a został dotknięty kolejną awarią. Tym razem usterka związana była z jednym z żyroskopów, co pozwala nakierowywać obserwatorium na konkretne cele. Teleskop został przełączony w tryb awaryjny.
Niestety NASA stwierdziła, że uszkodzonego żyroskopu nie da się naprawić. To oznacza, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a dysponuje już tylko dwoma sprawnymi elementami tego typu z wszystkich sześciu, które są na jego pokładzie.
Usterka jest poważna, ale nie sprawi, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a trzeba będzie dezaktywować. Pomysł NASA polega na tym, aby przełączyć go w tryb jednego żyroskopu. Natomiast drugi z pozostałych sprawnych trafi do rezerwy i zostanie ewentualnie wykorzystany z czasem.
NASA planuje przełączyć Kosmiczny Teleskop Hubble’a w tryb jednego żyroskopu w połowie czerwca. Pozwoli to teoretycznie na wydłużenie żywotności obserwatorium do 2035 r., gdyż do tego czasu oszacowano (na 70 proc.) sprawność dla jednego … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS