Darren Aronofsky, amerykański reżyser, oficjalnie został obywatelem Polski. Znany twórca filmów takich jak „Requiem dla snu”, „Zapaśnik” czy „Czarny łabędź” spełnił marzenie swoich rodziców i uzyskał polskie obywatelstwo.
Jak przekazał „Wprost”, amerykański reżyser Darren Aronofsky oficjalnie został obywatelem Polski. Międzynarodową sławę zapewniły mu takie produkcje, jak „Requiem dla snu”, „Zapaśnik” czy „Czarny łabędź”.
W uzyskaniu polskiego obywatelstwa pomógł reżyserowi mec. Marcin Mamiński. Jak przekazał, oficjalnie wszystkie formalności zostały domknięte miesiąc temu.
Polskie korzenie Aronofsky’ego
Choć uzyskanie obywatelstwa trwa zazwyczaj około 4-5 lat, Aronofsky’emu udąlo się to znacznie szybciej. Pomogły mu w tym polskie korzenie.
– Pragnieniem rodziców Aronofsky’ego było, żeby kiedyś został Polakiem – przekazał mec. Mamiński. Okazało się, że babcia reżysera była Polką, która wyemigrowała wraz z częścią rodziny do Stanów Zjednoczonych.
ZOBACZ: Chiny wyniosły w kosmos tajemniczy obiekt
– Po uzyskaniu polskiego obywatelstwa Aronofsky będzie częściej pojawiał się w Polsce – zapewnił Mamiński. Reżyser bywał już w kraju: zdarzyło mu się uczestniczyć w polskim festiwalu filmowym Camerimage, kręcił również pod Wrocławiem reklamę Belvedere.
Polskie obywatelstwo uzyskała również jego siostra Patti.
Kim jest Darren Aronofsky?
Amerykański reżyser urodził się w Nowym Jorku w 1969 roku. Wychowany został w tradycji żydowskiej, choć, jak wskazywał, w dzieciństwie, niezbyt chętnie odwiedzał synagogę. Za to dużą rolę w kształtowaniu przyszłego twórcy odegrał Broadway, na który często zabierali go wraz z siostrą rodzice.
Środowisko artystyczne poznał bliżej na uczelni, gdzie studiował antropologię. Tak rozpoczął przygodę z filmem i zadebiutował produkcją “Pi, która, choć niskobudżetowa, przyniosła mu ponad 3 miliony dolarów. W 2000 roku ukazał się „Requiem dla snu”.
Aronofsky znany jest przede wszystkim z filmów psychologicznych. Produkcja “Czarny łabędź” przyniosła mu najwięcej nominacji do Oscara. Dwie statuetki zdobył dramat “Wieloryb”, produkcja z 2022 roku. Otrzymał także nagrodę Emmy za wyjątkowe zasługi w tworzeniu filmów dokumentalnych za “Terytorium”.
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS