A A+ A++

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo dotyczące ukrywania dokumentów, które zostały znalezione w domu byłego ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro miał ukrywać akta śledztwa w sprawie śmierci jego ojca.

Czy Zbigniew Ziobro ukrywał akta śledztwa?

Dochodzenie w tej sprawie prowadzone jest już od pewnego czasu. Analizą zajmowali się prokuratorzy z zespołu śledczego Prokuratury Krajowej. Po przeprowadzeniu czynności wstępnych i zabezpieczeniu dokumentów, materiały zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Ta wszczęła śledztwo.

Zgromadzone materiały w pełni uzasadniają podjęcie decyzji o wszczęciu śledztwa dotyczącego znalezionych dokumentów w domu należącym do byłego ministra. Śledztwo toczy się w wydziale śledczym Prokuratury Okręgowej w Łodzi

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi

Dom Zbigniewa Ziobry w powiecie skierniewickim w województwie łódzkim został przeszukany w marcu 2024 roku przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wówczas znaleziono teczkę z dokumentami.

Zbigniew Ziobro miał ukrywać w domu akta nadzoru byłej Prokuratury Generalnej. Same dokumenty zaś dotyczą śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim, w sprawie narażenia przez personel medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli śledczy wykażą winę Zbigniewa Ziobry, czyli udowodnią, że ukrywał w swoim dokumenty ze śledztwa, były minister może usłyszeć karę nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

Możliwe zarzuty dla innych pracowników prokuratury

Oprócz wątku ukrywania akt ze śledztwa w domu Zbigniewa Ziobry, śledczy sprawdzają też, kto zgodził się na wyniesienie tych dokumentów z prokuratury. Znalezione akta zostały już wcześniej zarchiwizowane i powinny znajdować się w zasobach archiwalnych Prokuratury Krajowej. Za to grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Kolejny wątek postępowania dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów i innych pracowników Prokuratury Krajowej przez usunięcie ich z zasobów archiwalnych Prokuratury Krajowej.

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi

Prokuratorzy śledczy gromadzą materiał dochodowy i zaczęli już przesłuchiwać pierwszych świadków w tej sprawie.

Wyłączone ze śledztwa w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości

Z relacji śledczych wynika 26 marca 2024 roku, dom Zbigniewa Ziobry przeszukiwany był w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Znalezione dokumenty podczas tego przeszukania zostały wyłączone do odrębnego postępowania.

W sprawie wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, ABW wraz z prokuratorami prowadziła przeszukania i zatrzymania u 25 osób w kilkudziesięciu lokalizacjach w kraju. Jednym z przeszukanych mieszkań był dom Zbigniewa Ziobry.

W 2016 roku Zbigniew Ziobro sprawę śledztwa w sprawie śmierci jego ojca komentował na sali plenarnej Sejmu RP zapewniając, że w żaden sposób nie wpływa na pracę organów ścigania.

Tę sprawę będzie oceniał sąd. Ja w tej sprawie się wyłączyłem. Uczciwość wymaga tego, by sprawę zbadać również wtedy, kiedy dotyczy pokrzywdzonych – matki i brata Ministra Sprawiedliwości i kiedy dotyczy śmierci jego ojca

Zbigniew Ziobro

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapomniałeś złożyć wniosek o nadpłatę składki zdrowotnej? Sprawdź, co możesz jeszcze zrobić
Następny artykułЮжная Корея возобновит военное присутствие вдоль границы с КНДР