A A+ A++

„Od nas zależy, czy dzieci i młodzież otrzymają silny przekaz wiary, czy będą mieć w dzisiejszym świecie łatwy dostęp do katechezy” – mówił bp Radosław Orchowicz w 45. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przypominając wypowiedziane wówczas przez papieża słowa, że katechizacja to wspólny wysiłek rodziców, kapłanów, katechetek i katechetów, całego środowiska, zwyczajów i obyczajów.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył 3 czerwca Mszy św. polowej w miejscu lądowania papieskiego helikoptera w 1979 roku, na dawnym poligonie w Gębarzewie. Eucharystię koncelebrowali: dziekan gnieźnieński ks. kan. Andrzej Grzelak, ks. Piotr Dworek oraz proboszcz parafii w Żydowie ks. kan. Krzysztof Prus. W homilii bp Orchowicz wielokrotnie wracał do papieskiego przemówienia z 1979 roku, w którym Jan Paweł II akcentował dziejowe znaczenie piastowskiej ziemi, korzenie wiary tak silnie wrosłe w ten skrawek Polski i papieską troskę, by tą wiarę umacniać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

„To właśnie tutaj Ojciec Święty mówił o katechezie, która trwa w naszej ojczyźnie od przeszło tysiąca lat, o tym wielkim dziele wiary wciąż na nowo uświadamianej i wprowadzanej w życie każdego pokolenia. Wiemy – przyznawał wówczas – ile w tym dziele zależy od wspólnego wysiłku rodziców, parafii, duszpasterzy, kapłanów, katechetów, katechetek, sióstr zakonnych, środowiska, zwyczajów i obyczajów. Bo przecież i mury, i wieże kościelne, i krzyże przydrożne, i obrazy święte na ścianach domów i izb, wszystko to w jakiś sposób katechizuje i od tej syntetycznej katechezy życia, przeszłości i teraźniejszości, zależy wiara przyszłych pokoleń” – przypomniał bp Orchowicz, zadając pytanie, czy dziś dzieci i młodzież otrzymują od nas taki właśnie silny przekaz wiary? Czy troszczymy się o to, by i w dzisiejszym świecie miały łatwy dostęp do katechezy? To ważne pytanie, bo wiara młodego pokolenia – jak podkreślił – zależy przede wszystkim od tego, jak my wierzymy, jak rozpoznajemy Pana Boga i o Nim uczymy.

Uroczystości rocznicowe były także szczególnym dniem dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żydowie, stając się niejako dniem patrona.

Obchody rozpoczął XIII Ogólnopolski Turystyczny Rajd PTTK „Śladami Historii”, w którym uczestniczyło ponad 500 osób w różnym wieku i z różnych miejscowości, którzy wyruszyli na szlak prowadzący do Gębarzewa, by uczcić pamięć papieża Polaka i podążyć jego śladami.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamochód wjechał na torowisko i zablokował ruch tramwajowy
Następny artykułNasze Miasto: Brutalne zabójstwo matki i córki z Częstochowy. Oskarżony wkrótce usłyszy wyrok?