Spółki czekają na zapowiadane przez rząd na zmiany w prawie
Zdaniem PSEW bardzo szybko można by podnieść potencjał energetyki wiatrowej o 1,6 GE, jeśli zezwoli się na budowę farm wiatrowych na tzw. terenach przemysłowych. Tereny te mają zwykle podłączenie do sieci dystrybucyjnej oraz już uzyskane wcześniej wymogi środowiskowe.
Czytaj więcej
Wiatrowy gigant planuje duże zwolnienia. Mają ominąć Polskę
Siemens Energy planuje zwolnienia w swojej hiszpańskiej spółce wiatrowej Siemens Gamesa. Prace ma stracić nawet 4,1 tys. osób czyli około 15 proc. składu osobowego. Firma zatrudnia także blisko 100 osób w swoim biurze w Gdańsku. Zwolnienia mają jednak ominąć Polskę.
Mimo hucznych zapowiedzi zmian w prawie obecny rząd nie pokazał dotąd ostatecznej wersji liberalizacji tzw. ustawy odległościowej. Mówiło się, że projekt i założenia zostaną zaprezentowane po wyborach samorządowych, później termin przesunięto na po wyborach do Parlamentu Europejskiego, a ostatnio wspominano już nawet o jesieni. Resort klimatu i środowiska nie zdradza szczegółów planowanych zmian, ale zapewnia, że projekt ma praktycznie gotowy, a minimalna odległość od najbliższych zabudowań będzie dla farm dystans 500 m.
Koncerny takie jak Orlen czy Polska Grupa Energetyczna skupiają się obecnie głównie na morskich, a nie lądowych farmach wiatrowych. Podkreślają jednak, że liberalizacja zasady określającej minimalne odległości lądowych farm od zabudowań byłaby pierwszym krokiem w kierunku uwolnienia potencjału inwestycyjnego w farmy wiatrowe. Dodatkowo ich zdaniem niezbędne byłoby jeszcze m.in. przeprowadzenie odpowiednich zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego dla gruntów, na których mogłyby stanąć turbiny.
– Ze zmiany przepisów dotyczących lądowej energetyki wiatrowej w pierwszej kolejności skorzystałyby uruchomione wcześniej, ale wstrzymane projekty, które już pozyskały warunki przyłączeniowe. Czas samej realizacji nowych projektów zależeć będzie od indywidualnych czynników, np. od zaawansowania dokumentacji projektowej czy istnienia odpowiednich, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – informuje Orlen. Enea zaś podkreśla, że rozpatrywana zmiana odległości turbin od zabudowań z 700 na 500 m pozwoli jej na rozwinięcie dodatkowych projektów farm wiatrowy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS