Naukowcy w Brazylii chcą uwolnić komary, które zostały poddane genetycznej mutacji. Owady mają zmniejszyć liczbę zachorowań na dengę. Tylko w 2024 roku w Rio de Janeiro odnotowano 42 tysiące przypadków zachorowań na malarię.
Rośnie liczba zachorowań na dengę
Denga to choroba wirusowa, którą przenoszą komary. Występuje bardzo często wśród turystów odwiedzających kraje tropikalne. Może wywoływać gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do krwotoków. Bardzo często u chorych pojawiają się zmiany skórne, głównie na kończynach.
W ostatnich latach liczba zachorowań na dengę wciąż rośnie. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Panamerykańską Organizację Zdrowia, w pierwszych miesiącach 2024 roku w Ameryce Północnej i Południowej odnotowano 226 proc. więcej przypadków choroby niż rok wcześniej.
Zmodyfikowane komary będą walczyć z dengą
Aby zmniejszyć liczbę zachorowań i zahamować rozprzestrzenienie się choroby, naukowcy chcą wypuścić do środowiska naturalnego genetycznie zmodyfikowane komary. To nie pierwszy tego rodzaju eksperyment – podobne działania podejmowano już m.in. w Stanach Zjednoczonych.
Owady, które mają zostać wypuszczone w Brazylii, przygotowała firma biotechnologiczna Oxitec. Naukowcom udało się wyhodować samce komarów Aedes aegypti, któremogą przenosić gen prowadzący do unicestwiania żeńskiego potomstwa. Jeśli zmniejszy się liczba komarów, zmniej owadów będzie zarażać ludzi dengą. Naukowcy szacują, że zmodyfikowane komary Aedes aegypti mogą doprowadzić do zmniejszenia populacji owadów nawet o 90 procent.
Czytaj też:
Amerykańska metoda odstraszania komarów podbija InternetCzytaj też:
Ostrzeżenie dla turystów. Coraz częściej przywożą z wakacji śmiertelną chorobę
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS