W Siennicy Różanej miejscowe Centrum Kultury zorganizowało w weekend 24-26 maja Festiwal Mikołaja Reja. Impreza z rozmachem i pomysłem obfitowała w atrakcje.
Festiwal rozpoczął się podczas uroczystej sesji Rady Gminy Siennica Różana, w której uczestniczył gość specjalny – Mikołaj Rey. Znany kucharz i autor audycji kulinarnych jest w prostej linii potomkiem Mikołaja Reja.
– W swoim krótkim przemówieniu podkreślał, że jest bardzo szczęśliwy, że po raz pierwszy odwiedził Siennicę Różaną. Zadeklarował też, że to na pewno nie ostatnia wizyta – mówi Agnieszka Poźniak, dyrektor CK w Siennicy Różanej.
Podczas sesji świętowano też XX-lecie istnienia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej. Mikołaj Rey gościł też w SP w Siennicy Różanej, gdzie zaprezentował fragment swojej pierwszej książki dla dzieci pt. „Wąsik i sekrety gotowania”. Po południu M. Rey, redaktor Łukasz Modelski – autor audycji „Droga przez mąkę” oraz redaktor Waldemar Sulisz i wójt Siennicy Różanej Leszek Proskura oficjalnie otworzyli Festiwal. Bardzo oczekiwanym punktem programu była degustacja potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy. Za ich sprawne wydanie odpowiadali studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Piątek zakończył się meczem poetyckim na fraszki. Gospodarzem tej części imprezy był Artur Bratek, częstochowski animator kultury. Najlepszą fraszkę przygotowała Joanna Kamińska, miejsce drugie przypadło Tomaszowi Siennickiemu, a trzecie zajął Krzysztof Grzesiuk.
W sobotę do grona znawców kulinarnych dołączył prof. Jarosław Dumanowski, historyk i badacz dziejów kuchni polskiej, prowadzący i współtwórca programu TVP pt. „Historia Kuchni Polskiej”. Odbyło się też mnóstwo koncertów, m.in. zespołu Ładne Kwiatki, Orkiestry Dętej z Nadarzyna i grupu Bum Bum Orkestar. Wieczorem wręczone zostały odznaczenia dla osób zasłużonych i mecenasów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej. Stowarzyszenie zostało wyróżnione także Medalem 550-lecia Województwa Lubelskiego.
Niedziela to z kolei piknik rodzinny pod hasłem „W gościnnych progach Mikołaja Reja”. Dla najmłodszych organizatorzy wraz z partnerami przygotowali stoiska edukacyjne, warsztaty, konkursy z nagrodami. Na scenie pojawiły się grupy tańca współczesnego, klub Taekwondo Songo oraz zespół śpiewaczy Wrzos z Borunia.
Zwieńczeniem trzech festiwalowych dni i podsumowaniem był wieczór wspomnień o Franciszku Piątkowskim, dziennikarzu, twórcy wydarzenia „Z Rejem do Siennicy”, a także Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego w Siennicy Różanej. Partnerami Festiwalu byli: Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”, Fundacja Lotto oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarazem Generalny Konserwator Zabytków. (kg)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS