Wierszem ,,Gdyby” Małgorzata Żak-Lorenowicz otworzyła wernisaż wystawy ,,Ikony Marzeny Walickiej”, który odbył się 17 maja w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu.
Marzena Walicka ukończyła Liceum Renowacji Zabytków Architektury w Przemyślu. Dyplom magistra uzyskała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej – na wydziale Prawa i Administracji w Lublinie, filia w Rzeszowie. Ukończyła Przemyską Szkołę Ikonopisania. Uczestniczyła w warsztatach pozłotniczo-ikonograficznych w Czarnej Sędziszowskiej oraz w warsztatach ikonograficznych w Budach Głogowskich u Doroty Żak i Magdaleny Andres, w Nowicy na warsztatach prowadzonych przez brata Marcina Świądra „Ikona w duchu Jerzego Nowosielskiego”. Obecnie zajmuje się sztuką pisania ikon w technice tempery żółtkowej. Jest przede wszystkim zainteresowana naśladownictwem ikon z okresu XIV – XVI w., dlatego tworzy ikony, kontynuując tradycje średniowiecznych mistrzów ziemi przemyskiej – których dzieła znajdują się w polskich muzeach (Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Narodowe w Przemyślu). Naśladuje również Jerzego Nowosielskiego –- współczesnego mistrza ikon. Swoje prace wystawiała na wielu wystawach w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, Ministerstwie Finansów, Centrum Kulturalnym w Przemyślu, Szkole Ikonopisana w Przemyślu, Cerkwi Grekokatolickej w Chotyńcu, Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Nadleśnictwie Bircza, Zarządzie Okręgowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Przemyślu czy też w Klubie „Piwnice” w CK.
Pisanie ikon jak modlitwa
Podczas wernisażu odczytano przygotowany przez ikonopisarkę bardzo wartościowy wykład o ikonach, ich symbolice, znakach, kolorach. Sama artystka opowiadała o tym, skąd u niej zamiłowanie do pisania ikon i że praca nad nimi jest swoistą modlitwą, kiedy to odczuwa bliski kontakt z Bogiem.
Wydarzenie uświetnił występ Duetu ,,Fidelis” Teresy Kuczery i Jana Nowakowskiego, tańczyły aniołki ze Studia Baletowego Terpsychora Galiny Koval i- Przedszkole ,,Mały Nazaret”. Wystąpił zespół ,,Posłani” ze Wspólnoty Posłani w Duchu Świętym przy kościele oo. Franciszkanów w Przemyślu, a także artyści muzycy – Jerzy Markowicz z autorskimi utworami oraz Aleksander Kłapa i Janusz Stojak, wykonując utwory utrzymane w klimacie spotkania. Poetkia Stefania Klukiewicz – Bigos i Małgorzata Żak-Lorenowicz, zainspirowane pracami artystki, przeczytały swoje utwory.
Spotkaniu towarzyszył niezwykły klimat refleksji, zadumy i wzruszeń. Podziwiając wystawę, zebrani dziękowali Marzenie Walickiej, że dzieli się z innymi swoją wrażliwością, talentem i pasją. Wystawa ,,Ikony Marzeny Walickiej” dostępna będzie w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu do 30 czerwca br. Zachęcamy do jej obejrzenia. Warto się zatrzymać i wejść w głębię napisanych prac.
Małgorzata Żak-Lorenowicz
,,A gdyby te wszystkie postaci namalowane
przez ciebie
zeszły teraz z obrazów
przeskoczyłyby ramy
obeszłyby je
i stanęły
Gdyby zaczęły
chodzić siadać mrugać poprawiać włosy
Poczulibyśmy ich dotyk na skórze
zapach i naturę […].
Fragment wiersza Małgorzaty Żak – Lorenowicz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS