A A+ A++

Okazjonalne spanie na zbyt miękkim lub zbyt twardym materacu raczej nie zaszkodzi Twoim plecom. Jeśli jednak będziesz spać na nim codziennie, może to już mieć negatywne skutki – bóle pleców, pogłębianie się wad postawy czy po prostu niewysypianie się to jedne z nieprzyjemnych konsekwencji codziennego spania na niewygodnym łóżku. Twardość materaca ma więc duże znaczenie – lepsza jest twardość materaca H2 czy H3? Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym wyborom. 

Dlaczego należy dobrać twardość materaca do wagi?

Jeśli masz słuszną wagę, powiedzmy 90 kg, i wybierzesz materac miękki H2, Twój kręgosłup szybko da znać, że to zły pomysł. Również zbyt twardy materac H4 nie jest odpowiedni dla osób o Twojej wadze. Dobrze dobrana do indywidualnych potrzeb twardość materaca pomoże uniknąć bólu pleców i innych problemów zdrowotnych. Zbyt miękki materac sprawi, że będziesz się w nim zapadać, a kręgosłup będzie układać się w nienaturalny sposób. Na zbyt twardym możesz mieć skurcze, bo będą tworzyły się punkty kompresji. Mięśnie się nie zrelaksują, a Ty po prostu się nie wyśpisz. Dlatego producenci zaczęli stosować skalę do oznaczania twardości – od H1 do H5. Najpopularniejsza jest twardość H2 i H3. 

Materace o twardości H2 – dla wielbicieli miękkości

Twardość materaca H2 jest odpowiednia dla osób ważących około 60–80 kg. Te widełki są ruchome, ponieważ uwzględniają również wzrost użytkownika, ale materace H2 będą odpowiednie dla większości szczupłych kobiet i mężczyzn. Mogą być właściwym wyborem dla seniorów czy dzieci. Śpiąc na takim materacu, zyskasz wysoki komfort odpoczynku. 

Dostępne są różne rodzaje materaców H2, na przykład:

  • materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do ciała pod wpływem jego temperatury. Zapewnia przyjemne otulenie i pozwala odprężyć się ciału, ponieważ nie tworzą ciśnienia zwrotnego,
  • materace ze sprężynami kieszeniowymi – zwykle mają dodatkowe warstwy z pianek – są miękkie, ale sprężyste i pozwalają na anatomiczne ułożenie kręgosłupa.

Materac o twardości H3 – dla kogo będzie odpowiedni? 

W ogólnie przyjętej skali twardość materaca H3 plasuje się pośrodku. To najczęściej wybierany materac dla mężczyzn i kobiet ważących od 80 do 100 kg. Zapewnia stabilne, lecz wciąż miękkie podparcie ciała podczas snu. Może mieć warstwy z komfortowych pianek profilowanych lub lateksu – niezwykle higienicznego, chłodnego i wygodnego materiału wykorzystywanego w produkcji nowoczesnych pianek. Rdzeń wygodnych materacy wypełniają natomiast sprężyny kieszeniowe, które redukują miejscową kompresję 

Materace H3 są często rekomendowane osobom skarżącym się na dyskopatie, wady postawy i bóle pleców. Wyśpią się na nim też dobrze osoby bez żadnych dolegliwości.

Lepsza twardość materaca H2 czy H3?

Skala twardości materaca to przydatna wskazówka, które pomaga dobrać odpowiednie podłoże do spania. Jak wybrać dobry materac, gdy nie masz pewności czy lepszy będzie H2 czy H3? 

  • Jeśli śpicie w łóżku we dwoje i zastanawiacie się, który materac będzie dla Was lepszy – średnio miękki czy średnio twardy, dopasujcie wybór do wagi cięższego partnera
  • Jeśli ważysz na przykład 80 kg i nie wiesz, na jaką twardość materaca się zdecydować, wybierz materac odwracany. Dostępne są modele, które z jednej strony mają twardość H2, z drugiej H3. Przetestujesz i będziesz wiedzieć, na której stronie śpi Ci się lepiej.

Jeśli masz taką możliwość, zapytaj eksperta. W sklepie online Heisberg znajdziesz numer na infolinię, gdzie specjaliści pomogą Ci dobrać materac do Twojej wagi i potrzeb zdrowotnych. Dzięki temu będziesz pewien, że materac w spełnia Twoje oczekiwania i zapewnia najlepsze wsparcie dla zdrowego, spokojnego snu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrótki piątek dla Ogiera i Landais
Następny artykułGrillowanie w warzywnym stylu: warzywa na grillu nie tylko jako dodatek do mięs – przepisy na warzywne dania z grilla