To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności. – To jest coś co naszemu miastu jest bardzo potrzebne – podkreśla prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Budowę Centrum Nauk Technicznych na terenie kampusu UMK w rejonie ulic Okrężnej i Wileńskiej wykonała na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika firma Bud-Eko. W oparciu o projekt przygotowany przez biuro TBi Architekci powstał pawilon naukowo-edukacyjny o powierzchni całkowitej 2,2 tys. m2 i budynek magazynowo-warsztatowy (0,9 tys. m2). Koszt inwestycji wyniósł 22 mln zł.
Centrum jest jednostką Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK o charakterze dydaktyczno-naukowym służącą dalszemu rozwijaniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika nauk inżynieryjno-technicznych i dążeniu do uzyskania w nich wysokiego poziomu naukowego.
Uroczystość otwarcia Centrum odbyła się 29 maja 2024 r. Wzięli w niej udział m.in. prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawiciele władz samorządowych i zaprzyjaźnionych uczelni. – Jest to inwestycja, która na pewno będzie dobrze wykorzystana. Pracownicy i studenci będą mieli tutaj swoje miejsce, własne laboratoria, z których będą mogli korzystać. Jeszcze raz gratuluję i życzę, żeby dydaktyka i prowadzone badania były jak najbardziej owocne – powiedziała prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
– Cieszę się, że ministerstwo wyszło z propozycją, aby tego typu centra mogły być tworzone w Polsce i cieszę się, że władze rektorskie i uczelnia zareagowały na tę propozycję, bo jest to niezwykle ważna, cenna inicjatywa, rozszerzająca obszar badań i kształcenia inżynieryjnego na UMK w dziedzinach bardzo dzisiaj pożądanych zarówno przez rynek pracy, jak i firmy, ponieważ są to kierunki, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności i budują konkurencyjność przedsiębiorstw – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
– To Centrum jest kolejnym elementem budowania tożsamości uniwersytetu jako poszukującego kolejnych obszarów do eksploatowania, ale również komercjalizacji badań. I to jest bardzo ważne, wejście w nowe obszary, przemysł kreatywny, rozszerzoną rzeczywistość, w prace nad sztuczną inteligencją. To jest coś co naszemu miastu jest również bardzo potrzebne – zaznaczył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Prezydent wręczył na ręce dyrektora Instytutu Nauk Technicznych dr hab. inż. Tomasza Tarczewskiego upominek od samorządu toruńskiego i życzył wytrwałości w realizacji ważnych projektów.
Gratulacje dla całej społeczności akademickiej UMK wraz z życzeniami od Rady Miasta Torunia złożył przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz: – To kolejny przejaw dynamicznego rozwoju Uniwersytetu oraz wyraźny sygnał jaką wagę przywiązuje uczelnia do praktycznego wsparcia studentów oraz wyraźny sygnał zainteresowania, zgłębiania wiedzy związanej z automatyką i robotyką oraz działalnością naukową prowadzoną przez pracowników Instytutu. Jestem przekonany, że dzięki nowoczesnym certyfikowanym laboratoriom, Centrum stanie się zapleczem badawczo-edukacyjnym umożliwiającym wykształcenie wielu specjalistów i ekspertów prężnie rozwijających się branż.
Przewodniczący wręczył dyrektorowi Instytutu pamiątkowy obraz z panoramą Torunia.
Powstałe Centrum Nauk Technicznych wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju UMK oraz odpowiada na potrzeby otoczenia gospodarczego dotyczące rosnącego zapotrzebowania na wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską.
W nowym Centrum prowadzona będzie działalność będąca specjalnością nauk technicznych rozwijanych na UMK, w szczególności w zakresie sterowania nowoczesnymi systemami napędowymi i przekształtnikowymi, zastosowań systemów mikroprocesorowych i układów programowalnych w sterowaniu i pomiarach, technologii sieciowych, sztucznej inteligencji, eksploracji danych i rzeczywistości rozszerzonej.
Absolwenci studiów inżynierskich Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej posiadają pożądane i unikalne w skali regionu kompetencje związane z syntezą i analizą nowoczesnych algorytmów sterowania, projektowaniem sterowników mikroprocesorowych, programowaniem robotów i sterowników przemysłowych, wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki temu są oni chętnie zatrudniani zarówno przez lokalne przedsiębiorstwa, jak i przez koncerny o zasięgu globalnym.
Zdj. Wojtek Szabelski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS