Epidemia koronawirusa w Wuhan mogła zacząć się od jego przejścia z nietoperzy na łuskowce, a od nich – na ludzi – uważają chińscy badacze. Agencja Reutera cytuje naukowców z Południowochińskiego Uniwersytetu Rolniczego, którzy oceniają, że to odkrycie może mieć duże znaczenie w zapobieganiu i kontrolowaniu źródła epidemii.
Skąd wziął się koronawirus w Wuhan?
Od jej wybuchu nowym koronawirusem zaraziło się ponad 30 tys. osób.Ponad 630 zmarło, a ponad tysiąc udało się wyleczyć. Większość przypadków jest skoncentrowana w prowincji Hubei. W jej stolicy – Wuhan – miało dojść do pierwszego zakażenia u ludzi, którego źródłem prawdopodobnie są dzikie zwierzęta sprzedawane na tamtejszym targu.
Początkowo w tym kontekście mówiło się o nietoperzach, jednak możliwe jest także, że inne zwierzę – na przykład łuskowiec – był nosicielem, który pozwolił wirusowi przenieść się z nich na ludzi. Kod genetyczny koronawirusa wyizolowanego u łuskowców jest w 99 proc. zgodny z tym wykrytym u ludzi. Jednak według innych cytowanych przez Reutersa ekspertów, nie zostało jeszcze udowodnione, że to właśnie od tych zwierząt zakazili się ludzie – i czy w ogóle doszło do zakażenia od zwierząt sprzedawanych na targu.
Łuskowce są jednymi ze zwierząt, które najczęściej padają ofiarą nielegalnego handlu. Niektóre gatunki łuskowca są zagrożone wyginięciem przez nielegalne poławianie i zabijanie. Ich sproszkowane łuski wykorzystuje tradycyjna medycyna chińska i wietnamska. Są także zabijane dla mięsa, uważanego przez niektórych za luksusowe danie.
Zobacz wideo: Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki
Fake news o chińskim wirusie
Wraz z paniką wywołaną epidemią i informacjami na temat możliwego zakażenia od dzikich zwierząt, pojawiło się wiele fałszywych informacji na ten temat.
Wielokrotnie udostępniane było m.in. nagranie, na którym uśmiechnięta kobieta z trzyma w rękach nietoperza, mówiąc, że “smakuje jak kurczak”. Wkrótce w mediach społecznościowych pojawiły się kolejne wpisy dostarczające nowych “dowodów” na to, że przyczyną choroby ma być rzekome spożywanie nietoperzy. Jak się okazało, nagranie, od którego zaczęła się teoria o zupie z nietoperza, wcale nie pochodzi z Chin, a zostało zarejestrowane w 2016 r. w Palau. Inne podobne nagrania także nie zostały wykonane w Chinach, lecz właśnie w Palau czy Indonezji.
Serwis france24.com cytuje ekspertów od chińskiej kuchni i medycyny, którzy zapewniają, że jedzenie nietoperzy jest tam bardzo rzadko spotykane, a wręcz “kulturowo nieakceptowane”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS