Czy nastolatek na siłowni to dobry pomysł? Czy nie jest to niebezpieczne dla jego zdrowia? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi niosą projekty zRęczne dzieciaki finansowany z dotacji pozyskanej z budżetu gminy i Crossfit dla zRęcznych finansowany ze środków Powiat Nakielski, realizowane przez Stowarzyszenie Czas Dzieci. W ramach przedsięwzięć grupa 16 uczniów ćwiczyła regularnie crossfit na sali sportowej oraz w wągrowieckiej siłowni. Odbyły się także profesjonalne treningi pod okiem zawodników prestiżowych klubów sportowych.
Czy nastolatek na siłowni to dobry pomysł? Czy nie jest to niebezpieczne dla jego zdrowia? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi niosą projekty zRęczne dzieciaki finansowany z dotacji pozyskanej z budżetu gminy i Crossfit dla zRęcznych finansowany ze środków Powiat Nakielski, realizowane przez Stowarzyszenie Czas Dzieci. W ramach przedsięwzięć grupa 16 uczniów ćwiczyła regularnie crossfit na sali sportowej oraz w wągrowieckiej siłowni.
– Nastolatek na siłowni, czy nastolatek ćwiczący crossfit, wciąż budzi kontrowersje. Rodzice nie do końca wiedzą czy powinni wyrazić zgodę na trening siłowy, czy też może nie. Uczniowie klasy sportowej mają 10 godzin wychowania fizycznego w tygodniu, 80% z nich dodatkowo trenuje w klubach sportowych. Mimo wszystko uznaliśmy, że siłownia to doskonałe miejsce do indywidulanego rozwoju, poprawy osiągnięć, kształtowania sylwetki i dobrej zabawy – podkreślają pomysłodawcy projektu – Dzieci nie męczą się tak szybko jak dorośli, dlatego czas spędzony na siłowni jest dla nich czystą przyjemnością. Dbają w ten sposób o swój rozwój fizyczny, kształtują właściwą postawę ciała oraz wzmacniają poczucie wartości i pewność siebie. Oczywiście, aby zajęcia miały sens muszą odbywać się pod okiem wykwalifikowanego trenera.
Do najważniejszych korzyści płynących z dobrze zaplanowanego treningu siłowego należą: poprawa sylwetki i postawy ciała, lepsze osiągnięcia w innych dyscyplinach sportowych, zdecydowanie mniejsze ryzyko kontuzji, rozwój siły, mocy i szybkości, polepszenie równowagi ciała i koordynacji ruchowej oraz co bardzo istotne w dzisiejszych czasach – redukcja stresu.
– Nastolatkowie bardzo chętnie i przychylnie nastawiają się do pomysłu ćwiczeń, zwłaszcza na profesjonalnej siłowni. Jest to oczywiście pozytywne zjawisko. Jednak jak do każdego sportu, również do ćwiczeń siłowych należy podchodzić z głową. Trening siłowy ma zwiększać aktywność fizyczną, poprawiać sprawność i oczywiście wspierać rozwój młodego organizmu, a nie go hamować czy w jakikolwiek sposób negatywnie na niego wpływać – mówi Justyna Nowak, trenerka personalna – Bezpieczeństwo podczas treningów crossfit jest absolutnym priorytetem. Dlatego ważne jest, by osoby prowadzące takie zajęcia miały wiedzę na temat zapobiegania kontuzjom. Dzieci powinny zaczynać od nauki podstawowych ruchów, które są fundamentem crossfitu, takich jak przysiady, podciągania czy skoki. Dopiero stopniowo można wprowadzać kolejne elementy siłowe. Proste ćwiczenia pomagają w budowaniu siły mięśniowej, poprawie koordynacji ruchowej i ogólnej kondycji fizycznej. Dzięki stopniowemu zwiększaniu trudności, treningi stają się bardziej wymagające. Im większy stopień trudności, tym większa satysfakcja z wykonywanych zadań.
Zajęcia na siłowni to nie jedyna atrakcja przygotowana dla uczestników w ramach projektu zRęczne dzieciaki.
– Drugim, przewidzianym działaniem są treningi pod okiem zawodniczek MKS URBIS Gniezno – występujących w ORLEN Superlidze Kobiet oraz zawodników MKS Nielba Wągrowiec – występujących w Lidze Centralnej mężczyzn. Zaplanowaliśmy 4 takie profesjonalne, ciekawe treningi – po dwa razy z zawodnikami obu klubów. W ramach zajęć zakupiliśmy drobny sprzęt sportowy, który służyć będzie uczniom całej szkoły. Ponadto zakupimy koszulki sportowe, które otrzymają uczestnicy projektu – mówi trener Bartek Łyszczarz, pomysłodawca i autor projektu.
Zawodnicy MKS Nielba Wągrowiec grający w żółto – czarnych barwach, występują w Lidze Centralnej Mężczyzn. W tym roku ponownie zapewnili sobie awans do tych prestiżowych rozgrywek.
– We wtorek uczestnicy projektu mieli możliwość trenować pod okiem Jakuba Świątkiewicza i Wojciecha Babiaczyka, zawodników MKS Nielba Wągrowiec. Zawodnicy poprowadzili bardzo ciekawy trening. Szczypiornistki z dużym zaangażowaniem wykonywały polecenia prowadzących, reagowały na uwagi, słuchały wszelkich wskazówek – informuje trener.
Ewa Hałas (zdjęcia Natalia Grzegorek/MLUKS Orlik Kcynia)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS