Pełne wiary w możliwości i pozytywnej energii przesłanie do młodzieży było kulminacyjnym i jednocześnie będącym impulsem do przemyśleń punktem ubiegłotygodniowego podsumowania projektu „Liderka – Lider Lokalny”, realizowanego przez nasz tygodnik we współpracy z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu. A jego najważniejszą częścią – uhonorowanie laureatów przedsięwzięcia, wyłonionych przez kapitułę projektu. W tym gronie znalazło się 9 liderów i liderek (po 3 osoby z 3 dziedzin: zdrowie, edukacja – działalność społeczna i przedsiębiorczość), których historie i drogę do sukcesu prezentowaliśmy na łamach ŻP w ostatnich tygodniach.
22 maja wyróżnieni tytułem „Liderka – Lider Lokalny” spotkali się w gościnnych progach PANS w Przemyślu na Gali Finałowej przedsięwzięcia z udziałem licznie przybyłych gości, wśród których nie zabrakło dyrektorów przemyskich szkół średnich oraz uczniów wspomnianych placówek, a więc tych, dla których wyłonieni przez kapitułę projektu liderzy stanowić mogą inspirację i zachętę do pozostania w rodzinnym mieście bądź związania z nim w przyszłości swojej drogi zawodowej. Osobiste historie laureatów, jakimi ci chętnie dzieli się na łamach ŻP oraz podczas środowego wydarzenia, dla młodych mieszkańców były dowodem na to, że Przemyśl czy Jarosław – choć nie należą do dużych aglomeracji – mogą stanowić atrakcyjne miejsce do życia i rozwoju oraz realizacji zawodowych ambicji i przedsięwzięć wynikających z pasji, będącej – co padło na gali wielokrotnie – podstawowym źródłem motywacji do zrealizowania nawet najbardziej ambitnych planów zawodowych.
Obecnych w uczelnianej auli powitał rektor PANS w Przemyślu, prof. Paweł Trefler, który złożył pierwsze gratulacje głównym bohaterom spotkania – laureatom projektu, będącego formą wyróżnienia tych, którzy nie tylko nie wyjechali ze swoich małych ojczyzn, ale odnieśli w nich sukces i dzięki swojemu zaangażowaniu, kreatywnym pomysłom, niesamowitej energii i przedsiębiorczości wywierają dziś pozytywny wpływ na społeczność lokalną.
– Ten projekt to bardzo cenna inicjatywa, która pozwala docenić ludzi, którzy zostali w swoim miastach i którzy swoją codzienną pracą, być może nie zawsze dostrzeganą na forum publicznym, rozwijają je. Rodzi to nadzieję, że być może kolejne pokolenia będą działać i myśleć w ten sposób – powiedział gospodarz spotkania P. Trefler.
Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in.: wicemarszałek Piotr Pilch, wiceprezydent miasta Przemyśla Bogusław Świeży, Konsul Honorowy Ukrainy Aleksander Baczyk, właściciel sieci sklepów „Piotruś Pan”, który tego dnia odebrał tytuł i wyróżnienie „Lider Lokalny” w kategorii „firma prywatna”, przedstawicielki grantodawcy projektu z Instytutu Reportażu w Warszawie – Olga Gitkiewicz i Katarzyna Chrapka, Renata Kochanowicz-Chalicka – naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu, Igor Horków – przewodniczący przemyskiego oddziału związku Ukraińców w Polsce, prezes zarządu Fundacji Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju Perła Galicji Renata Stefaniak czy wiceprzewodnicząca Przemyskiej Rady Seniorów Elżbieta Grodecka. Nie zabrakło naturalnie przedstawicieli środowiska naukowego PANS i studentów uczelni.
Liderzy drogowskazem dla młodych
W dalszej części spotkania kilka słów do zgromadzonych skierowali też marszałek P. Pilch oraz wiceprezydent B. Świeży. – W naszym środowisku liderzy są niezwykle potrzebni. To oni mają pomysł, to oni skupiają wokół siebie dobrych ludzi. W każdym środowisku lider jest tą osobą, która decyduje o rozwoju, dlatego tak ważne jest, aby takie osoby doceniać – powiedział pierwszy z wymienionych. Z kolei wiceprezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że lider nie tylko tworzy swoje przedsięwzięcie i tym samym świat wokół siebie, ale też pociąga za sobą innych, dlatego ta rola jest szalenie ważna.
– Lider swoim działaniem i postępowaniem pokazuje, jaka jest jego wartość dla społeczności lokalnej. O liderach i o tym, co zrobili, nie wolno zapominać. W tym zakresie możemy czerpać i z historii, i z teraźniejszości. Liderzy dla nas wszystkich powinni być drogowskazem, szczególnie dla młodzieży – powiedział.
Ideę projektu i jego cele przybliżył uczestnikom gali redaktor naczelny ŻP Artur Wilgucki, podkreślając, że ci, dla których projekt został wymyślony, to młodzież szkół średnich i studenci.
– Powiaty przemyski, jarosławski, lubaczowski, przeworski to tereny systematycznie opuszczane przez młodych ludzi. Ta tendencja utrzymuje się od dekad, ale obecnie nabiera szczególnego znaczenia. Migracja do dużych miast w Polsce, jak i emigracja negatywnie wpływają na wiele dziedzin życia w małych społecznościach. Dlatego poprzez ten projekt chcieliśmy promować pozytywne wzorce, osoby, które odniosły sukces w różnych branżach właśnie w Polsce lokalnej. Tu i teraz. Liczymy, że może on pomóc w stopniowym przełamywaniu stereotypowego myślenia o południowo-wschodniej części kraju w kategoriach Polski B – podkreślił.
Młodzi – ich plany i oczekiwania
Dającym do myślenia punktem wydarzenia był krótki zarys wyników badań przeprowadzonych wśród uczniów klas maturalnych z Przemyśla i powiatu przemyskiego, zrealizowanych przez przemyską uczelnię, a koordynowanych przez socjologów: dra Sławomira Soleckiego, prorektora ds. rozwoju i współpracy oraz mgra Marcina Sowińskiego, kierownika Działu Organizacji i Promocji. Przybliżył je drugi z wymienionych. Większość ankietowych pytań dotyczyła planów młodych osób, ich oczekiwań i celów życiowych. Wnioski z nich płynące nie napawają optymizmem i sprowadzają się do konkluzji, iż młodzi nie widzą swojej przyszłości w rodzinnym mieście i nie wiążą z nim swoich planów.
– Ponad połowa ankietowanych chce po ukończeniu szkoły średniej jednocześnie uczyć się i pracować. Ponad 34 procent po zakończeniu edukacji chciałoby założyć własną firmę. Kluczowe jest natomiast to, że po ukończeniu całego procesu edukacji blisko 70 proc. uczniów nie chce mieszkać i pracować w swoim miejscu zamieszkania. Co więcej na pytanie „Czy to, co chciałbyś robić w życiu, mógłbyś zrealizować w miejscu zamieszkania, aż 76 proc. pytanych odpowiedziało: nie” – podawał przykłady M. Sowiński.
Gala była też okazją do uhonorowania młodych, zdolnych studentów PANS. Nagrodę w wysokości 1 tys. zł za projekt logotypu i statuetkę dla przedsięwzięcia „Liderka i Lider Lokalny” otrzymał Kamil Hanas. Po 300 zł nagrody finansowej i wyróżnienie otrzymały natomiast Anna Jakubiec i Natalia Lechowicz. Nagrody i wyróżnienia wręczyli rektor uczelni, redaktor naczelny ŻP oraz zastępca dyrektora Instytutu Sztuk Projektowych dr Elżbieta Cieszyńska.
Muzyczną oprawę całego przedsięwzięcia zapewniły energetyczne występy chórów. Swoje siły połączyli tego dnia Przemyski Kameralny Chór Akademicki Ludus Vocalis oraz Vox Iuventum, pracujące pod batutą Piotra Szelążka. Całe wydarzenie poprowadziła natomiast rzecznik prasowy PANS w Przemyślu Ewelina Kasperska. Dobry nastrój i dobra energia udzieliły się wszystkim zebranym, co dało się odczuć podczas wieńczących wydarzenie rozmów w kuluarach, a to z kolei napawa nas przekonaniem, że sam zamysł, jak i cel przedsięwzięcia były strzałem w dziesiątkę.
PRZESŁANIE LIDERÓW DO MŁODYCH
Najciekawszym momentem uroczystości, oprócz uhonorowania głównych bohaterów projektu, był z pewnością panel dyskusyjny z udziałem liderek i liderów, który poprowadził przedstawiciel PANS dr Sławomir Solecki, zapraszając wspomnianych do podzielenia się swoją receptą na sukces i powodzenie podejmowanych na lokalnym gruncie przedsięwzięć. Poniżej cytujemy najciekawsze fragmenty wypowiedzi.
Joanna Markin, psycholog, psychoterapeuta – Liderka Lokalna w kategorii „edukacja i działalność społeczna”:
– Każdy z nas pewnie trochę inaczej rozumie sukces, ale chciałabym żeby był on kategorią bardziej dostępną i nie tak bardzo wywindowaną. Z przedstawionych badań wynika, że wielu młodych ludzi chce zakładać własne firmy. Myślę, że jest to odzwierciedlenie pewnej potrzeby brania odpowiedzialności za swoje życie. Takiej, która pozwala nam się czuć samodzielnymi, jednocześnie dając możliwość przeżywania sukcesu. Przemyśl jest miastem, które na pewnym etapie życia staje się atrakcyjne. Jeśli młodzi chcą wyjeżdżać, niech jadą, niech doświadczają, uczą się i zarabiają pieniądze, ale niech też zaplanują sobie, że w pewnym momencie życia będą chcieli tu wrócić. Myślę, że to jest bardziej realne i racjonalne.
Artur Tutka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu – Lider Lokalny w kategorii „edukacja i działalność społeczna”:
– Widzę na sali ludzi młodych. Jeżeli wam ktokolwiek, kiedykolwiek powie, że się do niczego nie nadajecie, nie wierzcie w to. Według mnie w edukacji ważne jest stworzenie uczniom przestrzeni, która pozwoli im zrealizować swoje marzenia i cele. My, jako nauczyciele, nie jesteśmy w stanie nadążyć za wszystkimi marzeniami uczniów, ale dając im narzędzie i pole do pracy, sprawiamy, że są w stanie osiągnąć bardzo wiele. Sukces nie przychodzi łatwo, ale nie poddawajcie się.
Luiza Powąska, prezes Zakładów Automatyki Polna – Liderka Lokalna w kategorii „przedsiębiorczość”:
– Zazwyczaj jest tak, że jeśli robimy coś z dużym zaangażowaniem i wierzymy w to, że to, co robimy, ma sens, to przyjdą za tym pieniądze. Zachęcam młodych ludzi, by zaczynali swoją aktywność zawodową w firmach, obserwując, z czym im się przyjdzie mierzyć, zakładając w przyszłości własną działalność, o której wiele młodych osób myśli. Dlatego tak ważne jest według mnie uczenie młodych ludzi podstaw przedsiębiorczości. Jeśli wejdą z tą wiedzą na rynek pracy, nie zderzą się ze ścianą.
Alicja Pietruszka-Zasadny, kardiolog – Liderka Lokalna w kategorii „zdrowie”:
– Nie ma recepty na sukces. Nie znam lekarza, który by taką receptę napisał, natomiast życie podsuwa nam pomysły. Jeśli się dobrze rozejrzymy wokół siebie, mamy w sobie wystarczającą wolę i chęć, możemy się świetnie realizować właśnie w takim mieście jak Przemyśl.
dr hab. Maciej Kuligowski, psychiatra – Lider Lokalny w kategorii „zdrowie”:
– Jako rodowity przemyślanin rzeczywiście obserwuję odpływ młodzieży. Bardzo dobrze, ze chcecie zakładać własne firmy. Myślę, że liczy się w tym wszystkim pasja i tej pasji się trzymajcie. Każdy z was ją na pewno ma i myślę, że w takim mieście jak Przemyśl możecie te swoje różne pasje realizować. Trzeba mieć też pomysł na siebie i odwagę. Sam zaczynałem od pracy na etacie w strefie budżetowej. To sytuacja kryzysowa i niepowodzenia spowodowały, że z przyjacielem zdecydowaliśmy założyć własną działalność. Dziś start macie dużo lepszy niż my 30 lat temu. Pamiętajcie też, że jeśli będziecie dążyli do celu i będziecie mieli to szczęście, że traficie na dobrych ludzi, sukces jest w zasięgu waszej ręki.
Monika Bartnik, prezes jarosławskiej Fundacji Mukohelp – Liderka Lokalna w kategorii „zdrowie”:
– Zanim założyłam fundację, stanęłam przed wyborem: wyjechać za granicę w poszukiwaniu pomocy dla mojego syna, który choruje na mukowiscydozę czy zostać na Podkarpaciu i podjąć na miejscu działania, by spróbować zmienić nie tylko los mojego dziecka, ale i innych osób zmagających się z tym problem. To, co udało się mi zrealizować, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Podkarpacie ma niesamowity potencjał. Wystarczy wiedzieć, po co robi się daną rzecz, znaleźć odpowiedni sposób i można realizować swój pomysł w każdym miejscu.
Aleksander Baczyk, właściciel sieci sklepów „Piotruś Pan” – Lider Lokalny w kategorii „firma prywatna”:
– W Przemyślu można osiągnąć sukces. Nie mówię, że nie można tego zrobić w Krakowie czy Warszawie, ale w Przemyślu też można. Za naszą granicą toczy się w tej chwili wojna. Ale kiedy się skończy, w Przemyślu będziemy mieli boom gospodarczy. Przemyśl to brama na Wschód. Pojawi się duży napływ kapitału, który właśnie przez nasze miasto będzie przejeżdżał. Zwiększy się liczba pograniczników, celników i osób z obsługi cywilnej z granicą związanych. Zwiększy się też liczba mieszkańców, którym trzeba będzie zapewnić usługi. Uważam, że Przemyśl jest dobrym miastem dla osób przedsiębiorczych. Apeluję do nich, aby zakładali własne firmy usługowe. Podglądajmy w większych miastach, co się tam oferuje klientom i wprowadzajmy te pomysły na lokalny rynek. Tu mamy mniejszą konkurencję, a życie tańsze. Pamiętajmy też, że zdobywanie czegoś małymi kroczkami daje największą satysfakcję.
Zofia Zwolińska, nauczyciel, współwłaścicielka „Tęczowego Przedszkola” w Przemyślu, właścicielka „Tęczowych Przedszkoli” w Dubiecku, Krasiczynie i Harcie – Liderka Lokalna w kategorii „przedsiębiorczość”:
– Jako osoba prowadząca przedszkola z obserwacji maluchów wiem, że już na etapie przedszkola można wysnuć podejrzenia, co dane dziecko będzie w życiu robić, kim będzie w przyszłości. Wy wiecie, kim chcecie być, macie to w sobie zapisane. A robienie tego, o czym marzycie, w swojej małej ojczyźnie, naprawdę procentuje. Jeśli zostaniecie, będzie wielcy.
Wit Więch, właściciel firmy Order of Code – Lider Lokalny w kategorii „przedsiębiorczość”:
– Jeśli jeszcze nie wiecie, co wam w duszy gra i jaki kierunek rozwoju was interesuje, próbujcie różnych rzeczy. Jeśli już go odkryjecie, korzystajcie z okazji, jakie się pojawią na waszej drodze. A potem realizujcie tę pasję, czyli to, co was interesuje. Ja i moi przedmówcy realizujemy je tutaj, w Przemyślu i mówimy: da się.
Rafał Paśko, nauczyciel w II LO w Przemyślu, instruktor teatralny – Lider Lokalny w kategorii „edukacja i działalność społeczna”:
Nieobecny na gali, w jego imieniu podziękowania za przyznane wyróżnienie odczytał dyrektor II LO w Przemyślu Mariusz Zamirski. – To wielka przyjemność, zaszczyt i duma mieć takiego nauczyciela w swojej szkole. Jest wyjątkowym wychowawcą i pedagogiem. Wszystko, czego się dotknie, zamienia w złoto. Ma niesamowity dar zarażania młodzieży swoimi pasjami – powiedział.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS